Najczęstsze dolegliwości królików

Zatkanie przewodu pokarmowego u królików, to bardzo częste zjawisko. Choroba ta, dotyka nie tylko króliki długowłose, ale także krótkowłose. Trichobezoary są to zlepione kule z sierści, które mogą zalegać w żołądku i jelitach. Są one dla królików szczególnie niebezpieczne, ponieważ zwierzęta te nie wymiotują i kule włosowe mogą doprowadzić do częściowej lub całkowitej niedrożności przewodu pokarmowego. Dlatego tak ważna jest stała obserwacja (szczególnie w okresie linienia) i szybka reakcja.

Najczęstszymi przyczynami tego stanu są : dieta uboga w włókno i bogata w węglowodany , linienie, niedobory mineralne, nuda, długa sierść.

Pierwszym zauważanym przez właścicieli objawem jest najczęściej kilkudniowy brak apetytu. Jeżeli choroba trwa dłużej obserwuje się wychudzenie, apatię, w jamie brzusznej wyczuwalne są zgazowane jelita, królik oddaje mniej kału, w kale widoczne są włosy, możliwa jest biegunka. Przy ostrej niedrożności występuje silna depresja, odwodnienie, wzdęcie, spadek temperatury wewnętrznej, wstrząs i możliwe jest zejście śmiertelne.
Podstawą rozpoznania jest badanie kliniczne królika, ze szczególnym uwzględnieniem badania palpacyjnego jamy brzusznej. Pomocne może też być zdjęcie rentgenowskie po uprzednim podaniu środka kontrastowego.
Leczenie królików z zalegającymi w żołądku kulami włosowymi polega przede wszystkim na odpowiednim nawodnieniu zwierzęcia (kroplówki podskórne lub dożylne), na podawaniu leków pobudzających perystaltykę przewodu pokarmowego i poślizgowych, a także na zastosowaniu bogatej w włókno diety (siano oraz warzywa i owoce - świeże lub słoiczki dla dzieci). Można osłonowo stosować leki przeciwbakteryjne.
Jeżeli leczenie zachowawcze nie przyniesie spodziewanego efektu lub dojdzie do całkowitej niedrożności przewodu pokarmowego, należy operacyjnie opróżnić żołądek i jelita z zalegających kul włosowych.
Zapobieganie: najważniejsza jest dieta !!! - bogata w włókno, uboga w węglowodany oraz regularne szczotkowanie królików długowłosych i odpowiednia ilość ruchu

 Najczęstsze dolegliwości królików

Biegunka – bardzo częste zaburzenie pokarmowe u królików. Objawia się bardzo miękkim, wręcz płynnym kałem, czasem z domieszką krwi. Ma on nieprzyjemny, kwaśny zapach. Biegunka najczęściej wywołana jest błędami żywieniowymi takimi jak: nieświeża lub niewłaściwa karma. Także przeciągi i wilgotne pomieszczenie nie są tu bez winy. Pierwszą rzeczą jaką powinno się zrobić w takiej sytuacji to zapewnienie zwierzęciu ciepłego i suchego lokum. Należy także natychmiast zaprzestać podawania pasz soczystych, a zwiększyć ilość siana. Do picia można podać rumianek. Uwaga! Biegunka może być objawem bardzo groźnej choroby: kokcydiozy! Dlatego nigdy nie należy jej bagatelizować - jeśli trwa dłużej niż jeden dzień lub dotyczy młodego króliczka - należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

Ślinotok - jego przyczyną najczęściej są ciała obce, które utkwiły w jamie ustnej lub gardle. Jedynym sposobem leczenia jest usunięcie ich, najlepiej przez lekarza. Ślinotok może też pojawić się po zjedzeniu przez królika czegoś trującego, a także jako objaw kaleczenia jamy ustnej przez zbyt długie siekacze lub zęby trzonowe. Własnoręczne "manipulowanie" przy króliczym pyszczku zaowocuje najwyżej zestresowaniem zwierzątka i pogorszeniem jego stanu. Króliki mają bardzo wąskie i ciasne pyszczki - nawet lekarz ma problemy by je dokładnie zbadać. Dlatego należy jak najszybciej się skontaktować z weterynarzem gdy zauważymy że nasz króliczek się ślini lub mlaska.

 

Udar słoneczny i cieplny - jego przyczyną jest wysoka temperatura lub wystawienie na bezpośrednie promienie słoneczne, dodatkowym czynnikiem jest brak wody do picia i duża wilgotność powietrza. Choroba objawia się przyspieszonym oddechem, osłabieniem, może wystąpić zapaść. Leczenie polega na obniżeniu temperatury otoczenia do 20 stopni, podaniu letniej wody i umożliwieniu odpoczynku. Można tez zmoczyć futro króliczka wodą. Parując ułatwi ona obniżenie temperatury ciała. Jeśli zwierzę jest bardzo osłabione lub starsze - najlepiej wezwać lekarza weterynarii. W międzyczasie należy udzielić króliczkowi pierwszej pomocy - moczyć jego futerko wodą i trzymać zwierzątko w chłodzie.

Encephalitozoon cuniculi (w skrócie E. cuniculi) jest pasożytem z rodziny microsporidia dotykającym różne gatunki zwierząt. Większość królików zaraża się od matki. Pasożyt może być w organizmie królika i nigdy się nie ujawnić, albo zainfekować system nerwowy i inne organy. Większość objawów pojawia się, kiedy pasożyt zaatakuje ośrodkowy układ nerwowy. Najczęstszym objawem są: przechylona bocznie główka królika tzw. head tilt oraz paraliż i zmiany w zachowaniu się królika. Często infekcji towarzyszą także choroby oczu. Należy podjąć niezwłocznie leczenie króliczka, aczkolwiek eliminacja pasożyta niekiedy nie jest w stanie cofnąć szkód w organizmie przez niego wyrządzonych. Objawy związane z przebytą choroba mogą wiec nadal występować, pomimo pomyślnej kuracji. Ogólnie uważa się, iż króliki po 3 roku życia mają większe szanse na wyleczenie niż króliki młode.

 

   

Dziękuję za informacje Najczęstsze dolegliwości królików