Przed operacją

„co i jak” czyli wszystko co warto sprawdzić i wiedzieć przed operacją

• wybór lekarza - jeśli nasz podopieczny ma swojego lekarza prowadzącego od wielu miesięcy czy lat i darzymy go zaufaniem, to problem nie istnieje. A co gdy nasz pies praktycznie nie chorował i nie mamy na ten temat wiedzy? Na pewno spotykamy na spacerach innych „psiarzy” - zwykle jest to bardzo dobre źródło informacji - ale sami tez powinniśmy pewne rzeczy sprawdzić.

 weterynarz Siemianowice Śląskie

 • istnienie oddzielnej sali operacyjnej - jest warunkiem niezbędnym. Nie można w prawidłowy sposób wykonać zabiegu na stole do badania klinicznego, gdyż nikt nie jest w stanie idealnie go wydezynfekować.

 • czas pobytu zwierzęcia w lecznicy - po jakimkolwiek znieczuleniu zwierzę powinno pozostać co najmniej 3-4 godziny pod kontrolą lekarską. Ten czas jest potrzebny do powrotu pewnych obszarów mózgu do prawidłowej pracy i daje nam dość dużą pewność, że proces wybudzania przebiega prawidłowo. Zwierzę powinno przebywać w ciepłych pomieszczeniach, gdyż środki narkotyczne powodują obniżenie temperatury wewnętrznej ciała. Odbieranie nieprzytomnego zwierzęcia jest niedopuszczalne, ponieważ grozi utratą życia.

 • badanie przedoperacyjne - jeśli zwierzę zachowywało się normalnie i jest młodsze niż 4-5 lat, podstawowe badanie kliniczne w dzień przed zabiegiem całkowicie wystarczy. Jednak jeśli wykazuje jakiekolwiek objawy nienaturalne, np. bardzo dużo pije i sika, powinno się przeprowadzić podstawowe badania laboratoryjne w celu skontrolowania funkcjonowania narządów wewnętrznych - przykładowo cukrzyca bardzo źle wpływa na gojenie się rany.

 • osoba operująca - bardzo istotna sprawa, sprawność manualna lekarza operującego i jego doświadczenie zdecydowanie skracają przebieg samego zabiegu, co wiąże się z ilością środka narkotycznego, który zostanie podany.

 • rodzaj narkozy - właściwie nie ma znaczenia, każdy z chirurgów preferuje swoje wypracowane metody znieczulenia i w nich czuje się najpewniej. Zwykle jest to mieszanina środków wypracowywana latami. Istnienie tzw. narkozy wziewnej nie jest doskonałe, gdyż coraz częściej pojawiają się informacje o uczuleniach różnych ras na gazy do infuzji wziewnej, a zastosowanie Halotanu w wypadku Owczarków Kaukaskich jest śmiertelne. Jeśli ktoś korzysta z aparatury do narkozy wziewnej od przypadku do przypadku, powinien pracować sposobem, do którego ma zaufanie i wyćwiczyć go latami stosowania.

Dziękuję za informacje operacja