Przygotowanie do zabiegu

Właściwe przygotowanie zwierzęcia do zabiegu może zdecydowanie skrócić okres rekonwalescencji i przyspieszyć powrót zwierzęcia do pełnej sprawności.

Postępowanie w dniu operacji

Przed planowanym zabiegiem zwierzę przynajmniej przez 12 godzin nie może jeść, musi być na czczo. Środki narkotyczne zwalniają pracę jelit i niekiedy powodują wymioty, co przy pełnym żołądku zdarzy się na pewno i może doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc. Nie wolno jednak ograniczać dostępu do świeżej wody. Przy operacjach na przewodzie pokarmowym zalecana jest głodówka na 24-36 godzin przed zabiegiem.

Zabieramy pacjenta do domu

Zwierzę można zabrać do domu w kilka godzin po zabiegu, kiedy objawy podanych środków narkotycznych zaczną ustępować i powróci odruch krtaniowy (odruch ten uniemożliwia zachłyśnięcie się). Nigdy nie należy się spieszyć – im dłużej zwierzę pozostaje pod kontrolą lekarską, tym lepiej. Zabieranie nieprzytomnego zwierzęcia jest niedopuszczalne.

 Przy odbiorze zwierzęcia otrzymamy zalecenia pooperacyjne:

 - minimum 12 godzin głodówki pooperacyjnej,

 - ochrona szwu przez 7-10 dni (stosuje się specjalne kołnierze),

 - co najmniej 3-4 dniowa codzienna kontrola lekarska,

 - natychmiastowy kontakt z lekarzem w razie jakichkolwiek niepokojących objawów.

  Lekarza weterynarii należy poprosić o podanie numeru kontaktowego, najlepiej telefonu komórkowego, na który będzie można dzwonić przez najbliższe 24 godziny po zabraniu zwierzęcia do domu w razie niepokojących objawów.

Pacjent w domu

Zwierzę należy położyć w ciepłym i cichym miejscu, pamiętać musimy także o misce z wodą. Przez 1-2 dni pacjent będzie dość dużo spać - jest to normalna reakcja. Przez około 7 dni powinien chodzić tylko na smyczy - bieganie i większy wysiłek jest zabronione z powodu metabolizowania środków narkotycznych. Należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarskich i terminów wizyt.

Dziękuję za informacje Przygotowanie do zabiegu