Akita inu

Cechy fizyczne

Wysokość w kłębie Samice 61 – 71 cm, samce 66 – 71 cm

Masa ciała Samice34 – 38.5 kg, samce 38.5 – 50 kg

Długość życia 11 – 12 lat

 

lekarz weterynarii siemianowice śląskie

Zachowanie

Akity jako psy myśliwskie znane są z uporu i zawziętości w walce, a także z pasji łowieckiej. To rasa psów niezależnych, mających zdecydowany charakter. Wymagają konsekwentnego prowadzenia, ale równocześnie i łagodnego. Akita jest psem o wysokim stopniu dominacji oraz potrzebie wyraźnej hierarchii w grupie. Jest nieufny wobec obcych ludzi. Nie toleruje innych psów.

Okresy zmiany sierści wymagają zintensyfikowanej pielęgnacji. Jest to pies o średniej potrzebie ruchowej. Szczenięta powinny od maleńkości mieć kontakt z człowiekiem.

 

Akita inu

 

 

Zdrowie

 Choroby dziedziczne

Dysplazja stawów biodrowych – wielogenowa, dziedziczna, zwyrodnieniowa choroba stawów biodrowych z towarzyszącym zapaleniem stawu.

Zwichnięcie rzepki - wielogenowa, dziedziczna, wrodzona wiotkość więzadeł rzepki, prowadzącą do jej zwichnięcia, kulawizny, a następnie zwyrodnienia stawu.   

Dysplazja stawów łokciowych - wielogenowa, dziedziczna nieprawidłowość, przebiegająca z zapaleniem stawów łokciowych

Skłonność do innych chorób

Niedoczynność tarczycy – Dziedziczne zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym

Rozszerzenie i skręt żołądka – Zagrażający życiu skręt żołądka w obrębie jamy brzusznej, wymagający natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Alergiczne zapalenie skóry – Nadwrażliwość na alergeny wziewne lub pokarmowe objawiająca się świądem i ropnym zapaleniem skóry

Zarwanie więzadła krzyżowego przedniego – Najczęściej pourazowe rozerwanie więzadła krzyżowego przedniego kolana

Zapalenie gruczołów łojowych – Choroba polegająca na immunologicznym niszczeniu gruczołów łojowych. Objawiająca się utrata włosów, nadmiernym rogowaceniem naskórka i łojotokiem. Na ogół rozpoczyna się łysieniem na grzbiecie, w linii pośrodkowej i na uszach.  Rozpoznania dokonuje się na podstawie wyników biopsji.

Przetrwała błona źreniczna  - Wada wrodzona, oko zawiera przetrwałe elementy płodowej błony źrenicznej w postaci pasm tkanki przechodzących nad otworem źrenicznym i przyczepiających się do tęczówki, rogówki, soczewki lub w postaci pochewki otaczającej struktury oka.

Dysplazja siatkówki – U Akita inu stwierdza się częściową, geograficzną lub całkowita dysplazję siatkówki i jej odklejenie się.

Zespół Vogta-Koyanagiego-Harady – Choroba o podłożu autoimmunologicznym, objawiająca się postępującym zapaleniem błony naczyniowej oka oraz zapaleniem skóry z jej depigmentacja, czym przypomina zespół Vogta-Koyanagiego-Harady u ludzi.

Pęcherzyca liściasta – Akita inu mają zwiększone predyspozycje do wystąpienia pęcherzycy liściastej.  Typowe objawy tej choroby to nadżerki i strupy na grzbiecie nosa, a późnej obejmujące całą głowę,  wyłysienia z charakterystycznymi obwódkami wokół tych zmian, zmiany na opuszkach kończyn z obrzękiem i rumieniem na ich obwodzie, pękaniem skóry i przerostem naskórka. 

Nabyta nużliwość mięśni –U Akita inu ryzyko wystąpienia uogólnionej, jak i miejscowej   nużliwości mięśni jest znaczne. Choroba objawia się uogólnionym osłabieniem mięśni, czemu może towarzyszyć przełyk olbrzymi. Wskazuje na nią obecność przeciwciał przeciwko receptorom dla acetylocholiny w surowicy krwi.

Młodzieńcze zapalenie wielostawowe  - Dziedziczny zespół objawiający się nawracającą gorączką oraz bolesnością stawów. Może mu towarzyszyć aseptyczne zapalenie opon mózgowych.

Jaskra pierwotna - Zaburzenia dotyczące narządu wzroku. Dochodzi do wzrostu ciśnienia śródgałkowego i ślepoty na skutek uszkodzenia siatkówki. Chorobę rozpoznaje się na podstawie wyników badania tonometrycznego i gonioskopii.

Podwinięcie powieki - Zawinięcie się brzegu powieki do wnętrza oka, powodujące podrażnienie rogówki, co może prowadzić do jej owrzodzeń.

Zaćma - U psów tej rasy najczęściej rozwija się zaćma korowa przednia lub tylna. Niekiedy stwierdza się zaćmę torebkową lub jądrową.

Postępujący zanik siatkówki (RPA)  -  Dziedziczne zwyrodnienie siatkówki prowadzące do ślepoty. Początkowo obserwuje się pogorszenie wzroku w godzinach nocnych, późnej także ślepotę dzienną.                               

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie