Alaskan malamut

Cechy fizyczne

Wysokość w kłębie Samice 58,5 cm, samce 63,5 cm.

Masa ciała Samice 34 kg,  samce 38,5 kg

Długość życia 12 lat

lekarz weterynarii siemianowice śląskie

Zachowanie

Mają opinię przyjacielskich wobec ludzi, jednakże  właściciele często mają kłopoty z ich gotowością do bójek z innymi psami, psy te często przejawiają też tendencje do polowania. Lubią dzieci oraz są życzliwe w stosunku do obcych. Posiadają silne poczucie hierarchii w stadzie i związane z tym skłonności do prób dominacji nad członkami rodziny. Są psami przystosowanymi do niskich temperatur i ciągłej pracy, potrzebują odpowiedniego zajęcia w postaci np. zawodów z odpowiednio ciężkim uciągiem, biegania przy rowerze lub regularnych bardzo długich spacerów. Nie znoszą samotności i bezczynności.

Pielęgnacja

Gęsta sierść czyni psy tej rasy wrażliwymi na upały. Potrzebują w upalne dni więcej wody niż psy innych ras oraz możliwości schronienia się w cieniu. W czasie linienia istnieje potrzeba częstszego wyczesywania martwego włosa (podszerstka) gęstym grzebieniem. Wymagają codziennego zaspokojenia swoich dużych potrzeb ruchowych na świeżym powietrzu.

lekarz weterynarii siemianowice śląskie

Zdrowie

Choroby dziedziczne

Dysplazja stawów biodrowych – wielogenowa, dziedziczna, zwyrodnieniowa choroba stawów biodrowych z towarzyszącym zapaleniem stawu.

Dysplazja stawów łokciowych - wielogenowa, dziedziczna nieprawidłowość, przebiegająca z zapaleniem stawów łokciowych

Polineuropatia – U malamutów występują 2 postacie polineuropatii.  Nie wiadomo, czy się one uwarunkowane genetycznie w sposób autosomalny recesywny. Pierwsze jej objawy pojawiają się w wieku 7-18 miesięcy i obejmują ataksję kończyn miednicznych, nietolerancję wysiłkową rozwój przełyku olbrzymiego, zaniki mięśni ramiennych i udowych oraz hiporefleksję. Inną postacią  jest idiopatyczna polineuropatia, prowadząca do polineuropatii dystalnych neuronów czuciowo-ruchowych. Występuje u młodych, ale już dojrzałych psów. Nie określono sposobu dziedziczenia tej nieprawidłowości. Objawia się ona: postępującą paraparezą,  kaczkowatym chodem, nietolerancją wysiłkową, przeczulicą, hiporefleksją zanikami mięśni oraz porażeniami czterokończynowymi.  Rozpoznanie i różnicowanie tych polineuropatii oparte jest na wynikach elektromiografii oraz biopsji nerwów obwodowych           

Zwyrodnienie czopków siatkówki (CD) - Rzadko stwierdzana, autosomalnie recesywnie dziedziczona nieprawidłowość, objawiająca się ślepotą dzienną. Pierwsze objawy pojawiają się u zwierząt w wieku 8 tygodni.  

 

Skłonność do innych chorób

Niedoczynność tarczycy – Dziedziczne zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym

Przetrwała błona źreniczna  - Wada wrodzona, oko zawiera przetrwałe elementy płodowej błony źrenicznej w postaci pasm tkanki przechodzących nad otworem źrenicznym i przyczepiających się do tęczówki, rogówki, soczewki lub w postaci pochewki otaczającej struktury oka. 

Zaćma podtorebkowa tylna - Objawia się u psów w wieku około 1 roku. Rozwija się wolno, w rzadkich przypadkach może prowadzić do ślepoty.

Dwurzędowość  rzęs - Wada rozwojowa polegająca na obecności dodatkowego, podrażniającego rogówkę i spojówki, rzędu rzęs przy wewnętrznej krawędzi wolnego brzegu powiek. Może prowadzić wtórnie do owrzodzeń rogówki

 Dysplazja siatkówki - U alaskan malamutów najczęściej występuje ogniskowa i geograficzna dysplazja siatkówki. Nie jest pewne, czy ogniskowe zmiany w tej strukturze oka stanowią przyczynę dysplazji siatkówki. Psy z geograficzną postacią tej choroby nie powinny być utrzymywane w hodowli.

Łysienie X (alopecja X) - Postępujące, symetryczne łysienie, któremu nie towarzyszy świąd. Pojawia się u młodych psów po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Jaskra - Zaburzenia dotyczące narządu wzroku. Wzrost ciśnienia śródgałkowego prowadzi do ślepoty na skutek uszkodzenia siatkówki. Chorobę rozpoznaje się na podstawie wyników badania tonometrycznego i gonioskopii.

Lipidowa dystrofia zrębu rogówki - Zmętnienie rogówki o podłożu niezapalnym (szare lub białe), w obrębie jednej lub wielu warstw rogówki. Jest to na ogół wada dziedziczona i obustronna.

Cynkozależne zapalenie skóry - Stwierdzane w rodzinach psów. Objawia się rumieniem, wyłysieniami oraz strupami przede wszystkim na skórze głowy. Chorobę rozpoznaje się na podstawie wyników biopsji skóry.

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie