Australijski pies pasterski

Cechy fizyczne

Wysokość w kłębie: Samice 43—48 cm, samce 45,5-51 cm.

Masa dala: 16-20 kg.

Australijski pies pasterski

Szata: Okrywa włosowa składa się z 2 warstw prostego włosa. Skutecznie chroni psa przed niekorzystnymi warunkami śro­dowiskowymi. Podszerstek tworzą krótkie, gęste włosy. Sierść jest niebieska (dopuszczalny jest niebieski marmurkowy) lub w czerwone łaty. Akceptowane są także inne przebarwienia. W charakterystyce standardu opisane są możliwe odstępstwa od jednolitej barwy włosa. Szczenięta rodzą się jasne lub białe - to efekt uaktywnienia się genów pochodzących od dalmatyńczyków.

Długość żyda: 12-13 lat.

Zachowanie

Psy tej rasy są: oddane, pracowite, nieufne do obcych, lojalne, inteligentne, czujne i niezwykle odważne. Mają silnie rozwinięty instynkt obronny, z tego względu powinny być przyzwyczajane do dzieci oraz innych zwierząt już w młodym wieku. Potrafią rozwiązać trudne sytuacje i dobrze pracują samodzielnie, jeżeli zostały odpowiednio wyszkolone. Są łatwe w tresurze. To dobre psy stróżujące, chociaż szczekają niezbyt chętnie. Mogą przeja­wiać agresję wobec innych psów i często chcą dominować w za­bawach z dziećmi. Szybko się nudzą, dlatego trzeba zapewnić im dużo wysiłku fizycznego, zabawy lub pracy. Należy je utrzy­mywać na dużych, ogrodzonych przestrzeniach. Psy te lubią to­warzystwo ludzi.

Choroby dziedziczne

 

Postępujący zanik siatkówki (progressive retinal atrophy, PRA) -  U australijskich psów pasterskich występuje autosomalnie recesywnie dziedziczony zanik czopków siatkówki (prcd), mogący prowadzić do ślepoty. Choroba ujawnia się w wieku od 3 do 8 lat. Według Dorna prawdopodobieństwo wystąpienia tej nieprawidłowości u australijskich psów pasterskich jest 12,88 razy większe niż u psów innych ras.

Dysplazja stawów biodrowych - Wielogenowa, dziedziczna, zwyrodnieniowa choroba stawów biodrowych, przebiegająca z ich zapaleniem

Dysplazja stawów łokciowych - Wielogenowa, dziedziczna, nieprawidłowość, przebiegająca z zapaleniem stawów łokcio­wych.

Zwichnięcie rzepki - Wielogenowa, dziedziczna, wrodzona wiotkość więzadeł rzepki, prowadząca do jej zwichnięcia, kulawizny, a w dalszej kolejności zwyrodnienia stawu. Jeśli pojawią się objawy kliniczne, należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny

Pierwotne zwichnięcie soczewki i wtórna jaskra - Autosomalnie recesywnie dziedziczona nieprawidłowość, objawiająca się zwichnięciem soczewki oka. U psów homozygot pod względem genów warunkujących rozwój tego zaburzenia pojawia się ono w wieku 4-8 lat. Zwichnięcie soczewki u heterozygot stwierdza się rzadko. Jeżeli wystąpi, to u osobników starych. Zwichnięcie soczewki może prowadzić do jaskry i ślepoty

Gąbczasta encefalomielopatia (polioencefalomielopatia) - Rzadko diagnozowana, mitochondrialnie dziedziczona niepra­widłowość, przebiegająca z drgawkami, osłabieniem, ataksją oraz porażeniami. Objawia się u zwierząt w wieku 2-9 tygodni.

 

Skłonność do innych chorób

Głuchota - Nieznany jest sposób dziedziczenia tej nieprawidło­wości, ale wiadomo, że może być rodzinna. Na ogół jest wro­dzona i niepowiązana z żadną z odmian barwnych psów.

Niedoczynność tarczycy - Dziedziczne zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.

Zaćma - U psów opisywanej rasy z jednakową częstotliwością występuje zaćma korowa przednia i tylna, rzadziej punktowa.

Zespolenie wrotno-układowe (portosystemic shunt, PSS, shunt liver) - Nieznany jest sposób dziedziczenia tej nieprawidłowości, podejrzewa się, iż może mieć tło rodzinne. Jest to wrodzone, pa­tologiczne połączenie między żyłą wrotną a żyłami układowymi. Ze względu na lokalizację patologicznego naczynia rozróżnia się zespolenie zewnątrz- i wewnątrzwątrobowe. U omawianej rasy występuje zespolenie wewnątrzwątrobowe z tendencją dо umiejscowienia się po prawej stronie. Następstwem zespolenia wrotno-układowego jest karłowatość, nieprawidłowe zachowa­nie; mogą się pojawić drgawki

Pierwotna jaskra - Jest to choroba oczu, powodująca wzrost ciśnienia śródgałkowego i prowadząca do ślepoty na skutek uszkodzenia siatkówki. Wyniki badań w klinikach uniwersy­teckich w Stanach Zjednoczonych wskazują, iż samce austra­lijskich psów pasterskich są predysponowane do pierwotnej jaskry. 

Cystynuria i kamienie cystynowe w pęcherzu moczowym - Nieprawidłowość wywołana zaburzonym metabolizmem ami­nokwasu cystyny. Choroba ta występuje u australijskich psów pasterskich częściej niż u innych ras.

Przetrwała błona źreniczna {persistent pupillary membranę, PPM)  - Wada wrodzona; oko zawiera przetrwałe elementy pło­dowej błony źrenicznej w postaci pasm tkanki, przechodzących nad otworem źrenicznym i przyczepiających się do tęczówki, rogówki, soczewki, lub w postaci pochewki otaczającej struk­tury oka. Ostatnie z trzech wymienionych powodują zaburzenia widzenia i są podstawą do wykluczenia psów z hodowli. 

Lipofuscynoza ceroidowa (choroba Battena) -Rzadkie, postę­pujące schorzenie metaboliczne prowadzące do ślepoty i zabu­rzeń koordynacji. Objawia się między 1. a 2. rokiem życia.

 

Dziękuję za informacje Airedale terier