Basenji

Cechy fizyczne

Wysokość w kłębie: Samice 40,5 cm, samce 43 cm

Masa ciała: Samice 10 kg, samce 11 kg.

Długość życia: 10-12 lat

 lekarz weterynarii siemianowice śląskie

Zachowanie

Psy tej rasy są znane z niekończących się pokładów energii oraz dużej czujności. Bardzo charakterystycznym zachowaniem dla Basenji jest okrążanie rzeczy lub ludzi, których uznają za zagrożenie.

Basenji są bardzo inteligentne. Szybko się uczą i nie sprawiają kłopotów w trakcie tresury. Bardzo przywiązują się do właściciela i nie opuszczają go na krok. Są nieufne wobec obcych i czują się odpowiedzialne za bezpieczeństwo członków swojej rodziny. Świetnie dogadują się z dziećmi. Nie okazują oznak agresywności.

 

Pielęgnacja

Czworonogi te nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy wyczesać pieska kilka razy w tygodniu i wykąpać raz na półtora miesiąca.

Basensji są bardzo aktywne. Należy zabierać osobnika tej rasy na co najmniej dwa spacery dziennie. Każdy z nich powinien być obfity w różnego typu zabawy.

 

 lekarz weterynarii siemianowice śląskie

Choroby dziedziczne

Dysplazja stawów łokciowych - Poligeniczna, dziedziczna, nie­prawidłowość, przebiegająca z zapaleniem stawów łokciowych. Według danych. OFA 2,4% basenji dotkniętych jest chorobą.

Niedobór kinazy pirogronianowej (PK, niedokrwistość hemolityczna basenji) - Autosomalnie recesywnie dziedziczona nieprawidłowość objawiająca się ciężką niedokrwistością hemolityczną, postępującym zwłóknieniem szpiku kostnego oraz hemosyderozą. Zejścia chorych zwierząt wynikają z niedokrwi­stości i niewydolności wątroby. Na ogół notuje się je u osob­ników poniżej 5. roku życia. Choroba stwierdzana jest u psów basenji rzadko. Dostępny jest test genetyczny pozwalający na jej rozpoznanie

 

Skłonność do innych chorób

Przetrwała błona źreniczna (persistent pupillary membranę, PPM) - Wada wrodzona; oko zawiera przetrwałe elementy płodo­wej błony źrenicznej w postaci pasm tkanki przechodzących nad otworem źrenicznym, przyczepiających się do tęczówki, rogówki, soczewki lub w postaci pochewki otaczającej tkanki oka. Ostatnie trzy wymienione powodują zaburzenia widzenia i są podstawą do wykluczenia psów z hodowli. U przedstawicieli omawianej rasy choroba może występować razem ze zmętnieniem rogówki oraz rozszczepem struktur oka. Według Dorna prawdopodobieństwo wystąpienia tej jednostki chorobowej u basenji jest 110,61 razy większe niż u innych ras.

Niedoczynność tarczycy - Dziedziczne zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.

Dystrofia rogówki - Dystrofia śródbłonka rogówki występuje najczęściej u basenji razem z przetrwałą błoną źreniczną. Może powodować obrzęk rogówki i jej zapalenie oraz upośledzać wi­dzenie. Psy z dystrofią śródbłonka rogówki nie powinny być przeznaczone do rozrodu. Dystrofia śródbłonka i zrębu rogówki prowadzi do zmętnienia rogówki. Nieznany jest sposób dziedzi­czenia tej nieprawidłowości. 

Zaćma - U psów tej rasy najczęściej rozwija się zaćma tylna, torebkowa, punktowa.

Postępujący zanik siatkówki (progressive retinal atrophy, PRA) - Dziedziczne, uwarunkowane autosomalnie, recesywne zwyrodnienie siatkówki, prowadzące do ślepoty. Pierwsze ob­jawy pojawiają się między 4. a 10. rokiem życia

Nużyca - Według Dorna prawdopodobieństwo wystąpienia nużycy u basenji jest 2,07 razy większe niż u innych ras. Choroba najczęściej rozwija się u osobników z zaburzoną funkcją układu immunologicznego.

Wrodzony rozszczep nerwu wzrokowego (coloboma nervi optici) - Zaburzenie wrodzone, objawiające się rozszczepem nerwu wzrokowego, prowadzące do ślepoty lub znacznego upo­śledzenia widzenia. Psy z tym zaburzeniem nie powinny być przeznaczone do rozrodu.

Choroba immunoproliferacyjna jelita cienkiego (IPEB, IPSID, limfangiektazja) -  Dziedziczna choroba objawiająca się przewlekłymi biegunkami, wychudzeniem, zaburzeniami tra­wienia i wchłaniania. W badaniu histopatologicznym materiału pobranego metodą biopsji z błony śluzowej można wykazać za­nik i zlewanie się kosmków jelitowych, zmiany w kryptach jeli­towych oraz nacieczenie błony śluzowej przez komórki jednojądrzaste. Wtórnie może dojść do poszerzenia naczyń chłonnych.

Kamienie cystynowe (kamienie w pęcherzu moczowym) - Nieprawidłowość tę rozpoznaje się stosunkowo często u basenji. Wtórnie kamienie mogą rozwijać się w przebiegu zespołu Fanconiego, gdy wystąpi cystynuria.

 

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie