Beagle

Cechy fizyczne

Wysokość w kłębie: 33 - 40 cm.

Masa ciała: 9-13,5 kg.

Długość życia: 13-15 lat.

Beagle

Zachowanie

Beagle’e są lojalne, delikatne, wrażliwe, godne zaufania, chętne, do zabawy; dobrze adaptują się do nowych warun­ków; niektóre mają skłonność do niezależności i mogą ucie­kać, jeśli nie są wyprowadzane na smyczy lub utrzymywane na zamkniętych przestrzeniach. Ogrodzenia wokół terenów, na których przebywają beagłe’e, powinny być odpowiednio zaprojektowane, tak aby psy nie mogły się pod nimi podkopać lub je przeskoczyć. Beagle’e są doskonałymi towarzyszami dla dzieci, nie są agresywne, dobrze się socjalizują. Nie na­dają się na psy stróżujące. Akceptują inne zwierzęta domo­we, ale jeśli nie były przyzwyczajone do ich obecności, mogą traktować ich jak zwierzynę, na którą polują.

Beagle’e nie potrzebują intensywnej pielęgnacji okrywy włosowej, linieją nieznacznie. Mogą być utrzymywane za­równo w miastach, jak i na wsi. Nie wymagają intensywnego wysiłku fizycznego, potrzebują natomiast częstego i bliskiego kontaktu z ludźmi. Pozostawione w samotności mogą wyć lub niszczyć meble i inne przedmioty w domu. Te skłonności są u nich większe niż u innych ras. Łatwo przybierają na wadze, w związku z czym należy zapewnić im odpowiednie ćwicze­nia i dietę.

 

Choroby dziedziczne

Dysplazja stawów biodrowych - Wielogenowa, dziedziczna, zwyrodnieniowa choroba stawów biodrowych z towarzyszącym zapaleniem stawów.

Zwichnięcie rzepki - Wielogenowa, dziedziczna, wrodzona wiotkość więzadeł rzepki, prowadząca do jej zwichnięcia, kulawizny, a w dalszej kolejności do choroby zwyrodnieniowej sta­wów.

Dysplazja stawów łokciowych - Wielogenowa, dziedziczna nie­prawidłowość, przebiegająca z zapaleniem stawu łokciowego.

Pierwotna jaskra - Autosomalnie recesywnie dziedziczona nieprawidłowość oczu; dochodzi do obustronnego wzrostu ci­śnienia śródgałkowego, a wtórnie do ślepoty na skutek uszko­dzenia siatkówki. Choroba pojawia się u zwierząt w wieku 1-2 lat. Jaskrę rozpoznaje się na podstawie wyników badania tonometrycznego oraz gonioskopii. Zdiagnozowano ją u 1,1% beagle’i, przyprowadzonych na badania w klinikach uniwer­syteckich. U beagle’i z jaskrą otwartego kąta w cieczy wodni­stej oka stwierdza się podwyższony poziom białka miocyliny. U osobników heterozygotycznych - nosicieli choroby - poziom miocyliny podwyższony jest w stopniu średnim. Brak jest testu genetycznego pozwalającego na diagnostykę tej nieprawidło­wości.

Niedobór czynnika VII krzepnięcia krwi - Autosomalnie rece­sywnie dziedziczone, łagodne zaburzenia krzepnięcia krwi, po­ wodowane mutacją w genie cFVII. Dostępny jest test genetycz­ny pozwalający na rozpoznanie tej nieprawidłowości.

Chondrodystrofia (karłowatość) - U beagle’i może wystąpić autosomalnie recesywnie dziedziczona karłowatość. Chore psy mają małe, nieproporcjonalne ciało, krótką szyję, krzywe, zde­formowane kończyny oraz szeroką czaszkę. U takich osobników stwierdza się przewlekłe zapalenia stawów. Nieprawidłowość tę rozpoznaje się na podstawie wyników badania radiologicz­nego nadgarstka szczeniąt poniżej 3. miesiąca życia (obecność punktowych przejaśnień) lub wykazania kompresji kręgu L7 u szczeniąt w wieku powyżej 6 miesięcy.

Musladin-Leuke syndrome (MLS, zespół chińskiego beagle’a) - Choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie; dochodzi do zaburzeń w rozwoju i budowy tkanki łącznej. Choroba obejmu­je liczne narządy, w tym kości, serce, skórę i mięśnie. Chore psy chodzą na palcach, co jest efektem przykurczu ścięgien. Mają na­prężoną skórę, krótszą szyję, płaską czaszkę, wyżej osadzone uszy i skośne oczy. Choroba może objawiać się różnie. Długość życia dotkniętych nią osobników jest prawidłowa.

Niedobór kinazy pirogronianowej (PK) - Rzadka, autosomal­nie recesywnie dziedziczona nieprawidłowość dotycząca krwi­nek czerwonych, objawiająca się nietolerancją wysiłkową oraz trwałą, ciężką, wysoce regeneratywną niedokrwistością, splenomegalią i postępującą osteosklerozą.

Zwyrodnienie błony odblaskowej oka - Rzadka, autosomalnie recesywnie dziedziczona nieprawidłowość; polega na zwyrod­nieniu błony odblaskowej oka, będącym następstwem niepra­widłowego rozwoju melanosomów w okresie postnatalnym. Choroba nie prowadzi do zaburzeń widzenia ani do zaburzeń czynności i struktury siatkówki

 Beagle

Skłonność do innych chorób

Choroby przyzębia - Beagle’e mają skłonność do chorób przy­zębia. Stwierdza się je u 44% psów w wieku około 2 lat i u 81% starszych osobników. Najczęściej problemy dotyczą przedtrzonowców szczęki. U mniejszego odsetka beagle’i stwierdza się nieprawidłowy zapach z jamy ustnej oraz zapalenie dziąseł

Dwurzędowość rzęs (distichiasis, distichia) - Wada rozwojowa; przy wewnętrznej krawędzi wolnego brzegu powiek obecny jest dodatkowy rząd rzęs, podrażniający rogówkę i spojówki. Może prowadzić wtórnie do owrzodzeń rogówki.

Niedoczynność tarczycy - Dziedziczne zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.

Dysplazja siatkówki - U beagle’i najczęściej występuje ogni­skowa forma dysplazji siatkówki. 

Zaćma - U beagle’i z równą częstotliwością stwierdza się zaćmę przednią i tylną, pośrednią i punktową. Według CERF w bada­niach prowadzonych przez okulistów weterynaryjnych w latach 2000-2005 przypadłość tę zdiagnozowano u 2,16% psów tej rasy.

Choroba krążka międzykręgowego - Choroba rdzenia kręgo­wego, rozwijająca się na skutek wypadnięcia dysku między­kręgowego. Objawia się bolesnością grzbietu, niedowładami i osłabieniem kończyn, ataksją rdzeniową oraz porażeniami. Prawie u wszystkich psów dotkniętych chorobą stwierdza się zwapnienie krążków międzykręgowych. U beagle’i znacznie częściej w porównaniu z innymi rasami psów choroba rozwija się w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Kryptorchizm (wnętrostwo, zatrzymanie jądra w jamie brzusznej) - Może być jedno lub obustronne. Nieznany jest spo­sób dziedziczenia tej nieprawidłowości.

Cukrzyca - Choroba dotyczy niemal wyłącznie suk rasy beagle. Dochodzi do niszczenia komórek beta trzustki na tle immunolo­gicznym. Leczenie polega na iniekcjach insuliny i stosowaniu odpowiedniej diety. Istotne jest stałe kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

Dystrofia rogówki -  U beagle’i mogą się tworzyć owalne zmęt­nienia w nabłonku rogówki, stopniowo zaburzające widzenie. Nie powodują one jej obrzęku.

Przetrwała błona źreniczna (persistent pupillary membranę, PPM) - Wada wrodzona; oko zawiera przetrwałe elementy pło­dowej błony źrenicznej w postaci pasm tkanki, przechodzących nad otworem źrenicznym i przyczepiających się do tęczówki, ro­gówki, soczewki, lub w postaci pochewki otaczającej tkanki oka. Ostatnie z 3 wymienionych powodują zaburzenia widzenia i są podstawą do wykluczenia psów z hodowli.

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki (wiśniowe oko) -  Za­burzenie to rozwija się wtórnie do zapalenia gruczołu trzeciej powieki.

Idiopatyczna padaczka (dziedziczne drgawki) -  Chorobę kon­troluje się lekami przeciwdrgawkowymi. Pierwsze drgawki po­jawiają się na ogół u psów poniżej 1. roku życia.

Zwężenie zastawki tętnicy płucnej - Zwężenie odpływu krwi z serca na wysokości zastawki tętnicy płucnej. Objawia się nie­tolerancją wysiłkową, omdleniami, dusznością, zapaścią i wodobrzuszem. Podczas osłuchiwania można usłyszeć lewostronne szmery skurczowe.

Młodzieńcze zapalenia wielostawowe (zespół bólowy beagłe’i) -Zapalenia naczyń i tkanki okołonaczyniowej o nieznanej etiolo­gii, pojawiające się u beagle'i w wieku 6-40 miesięcy. Choroba objawia się gorączką i bolesnością szyi, trwającymi 3-7 dni. Histopatologicznie u chorych psów stwierdza się zmiany w błonie mięśniowej małych i średnich tętnic serca, doczaszkowej części śródpiersia oraz oponach rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Nieznany jest sposób dziedziczenia tej nieprawidłowości.

Guzy pęcherza i cewki moczowej -  W porównaniu z innymi rasa­mi u beagle’i tego rodzaju guzy stwierdza się niezwykle często.

Małoocze (mikroftalmia) z towarzyszącymi wieloma wro­dzonymi defektami oczu - U beagle’i stwierdza się ciężką wrodzoną, jedno- lub obustronną mikroftalmię. Towarzyszą jej defekty rogówki, soczewki i siatkówki.

Głuchota - Dziedziczna, wrodzona nieprawidłowość. Może być jedno- lub obustronna. Występuje u osobników o wyraźnym ła­ciatym umaszczeniu. Rozpoznaje się ją na podstawie wyników badania BAER (brainstem auditory evokedpotentials). Niezna­ny jest sposób dziedziczenia tej nieprawidłowości.

Amyloidoza nerek - W badaniach nad amyloidozą nerek bar­dzo często stwierdzano ją u beagle’i. Dotknięte nią zwierzęta to głównie suki w wieku powyżej 6 lat. Objawy kliniczne odpowia­dają niewydolności nerek. Histopatologicznie można wykazać średniego stopnia lub znaczną uogólnioną i rozlaną skrobiawicę kłębuszków nerkowych. Nie stwierdza się przy tym zmian w ka­nalikach nerkowych.

 

Postępująca padaczka mioklonałna (choroba Lafory) -  U nie­których starszych beagle’i występują przejściowe drgawki, które mogą ewoluować w stan padaczkowy. Drgawki często wywoły­wane są bodźcami zewnętrznymi, takimi jak dźwięk lub świa­tło. Wyniki badania elektroencefalograficznego wskazują na padaczkę mioklonalną. Za pomocą badań histopatologicznych można wykazać obecność kwasochłonnych wybarwionych od­czynnikiem Schiffa ciałek wtrętowych, podobnych do obecnych w neuronach i neuropilu mózgu i móżdżku w przebiegu choroby Lafory.

 

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie