Bernardyn

Cechy fizyczne

Wysokość w kłębie: Idealna wysokość dla samic to 65 cm, dla samców 70 cm.

Masa ciała: 50-91 kg.

Szata: Psy te mają bardzo gęstą okrywę włosową. Włos jest gruby, prosty, ale nie szorstki, krótki, na ogonie dłuższy przy jego podstawie niż przy końcówce. Warianty umaszczenia: rude z białymi znaczeniami, białe z rudymi znaczeniami oraz moręgowate z białym. Zamiast rudego może być zabarwienie brązowożółte i nie jest to wada. Znaczenia powinny się układać według określonego wzoru. Preferuje się ciemną maskę i uszy. Wyróżnia się odmiany krótkowłosą i długowłosą. Ta ostatnia jest kodowana przez gen autosomalny recesywny i w rzeczywi­stości jest to okrywa włosowa o średniej długości. Włos deli­katnie falisty, choć na części twarzowej i uszach powinien być prosty i krótki.

Długość życia: 8 - 9 lat.

Bernardyn

Zachowanie

Cechy charakterystyczne rasy: mają łagodny, spokojny tempera­ment, silnie ciągną na smyczy i ze względu na swoje rozmiary nie nadają się do trzymania w mieszkaniach. Rozwój fizyczny trwa długo. Większość bernardynów doskonale sprawdza się w domach z dziećmi. Chętnie wypełniają polecenia, ale muszą wcześnie rozpocząć tresurę posłuszeństwa, ponieważ są bardzo dużymi psami. Niektóre osobniki mogą być agresywne. Poza wiosną i jesienią, kiedy wymieniają okrywę włosową, bernardy­ny gubią małe ilości włosa. Mają umiarkowaną tendencję do śli­nienia. Nie są psami stróżującymi, ale potrafią ostrzegać szcze­kaniem o niebezpieczeństwie. Będą bronić członka rodziny, jeśli zostanie zaatakowany wprost. Bernardyny dobrze znoszą inne psy, nie przejawiają zwłaszcza agresji wobec osobników tej sa­mej płci (u samców), co wynika z wieloletniej pracy w grupach ratowniczych składających się wyłącznie z samców.

 

Choroby dziedziczne

Dysplazja stawów biodrowych - Wielogenowa wada dziedzicz­na, prowadząca do choroby zwyrodnieniowej i zapalenia sta­wów biodrowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choro­by u bernardynów jest 7,2 razy większe niż u innych ras.

Djsplazja stawów łokciowych -Wielogenowa wada dziedzicz­na, prowadząca do zapalenia stawów łokciowych.

Zwichnięcie rzepki - Wielogenowa, dziedziczna, wrodzona wiotkość więzadeł rzepki, prowadząca do jej zwichnięcia, kulawizny, a następnie do zwyrodnienia stawu. Jeśli pojawią się objawy klinicznie, chorobę leczy się chirurgicznie. OFA prze­badało zbyt małą liczbę bernardynów, aby można było określić dokładną częstotliwość występowania wady u tej rasy.

Bernardyn

Skłonność do innych chorób

Ektropium - Wywinięcie brzegów powiek na zewnątrz, często z wytworzeniem kieszonki przy przyśrodkowym kącie oka. Może wywoływać wtórne zapalenie spojówek. Ektropium bywa następstwem zbyt dużej szpary powiekowej (macroblepharon). Wada dotyczyła 28,33% bernardynów.

Entropium - Zawinięcie brzegów powiek do wewnątrz, często prowadzące do podrażnienia i owrzodzenia rogówki. Dom sza­cuje, że prawdopodobieństwo wystąpienia wady u bernardynów jest 4,64 razy większe niż u innych ras.

Zaćma - U bernardynów najczęściej występuje zaćma pośred­nia. Wadę rozpoznano u 11,67% bernardynów.

Przetrwałe błony źreniczne - Pozostałości po płodowych struk­turach, łączące tęczówkę z tęczówką, rogówką, soczewką lub tworzące płaty tkankowe. Trzy ostatnie formy zaburzenia ogra­niczają zazwyczaj zdolność widzenia, dlatego psy z tymi wa­dami nie powinny być przeznaczane do rozrodu.

Niedoczynność tarczycy - Wrodzone, autoimmunologiczne za­palenie tarczycy.

Mnogie wady oczu - Rzadkie zaburzenie obserwowane u szcze­niąt bernardynów. Charakteryzuje się małooczem, brakiem so­czewki, obwodowymi zrostami w komorze przedniej oka oraz dysplazją siatkówki. CERF odradza przeznaczanie do rozrodu bernardynów z tym zaburzeniem.

 

 

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie