Bloodhound

Cechy fizyczne

Wysokość w kłębie: Samice 58,5-63,5 cm, samce 63,5-68,5 cm.

Masa ciała: Samice 36-45 kg, samce 41-50 kg

Długość życia: 10-12 lat.

Bloodhound

Zachowanie

Bloodhoundy są potulne, spokojne, niekiedy nieśmiałe, przyja­zne zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Uwielbiają dzieci i tolerują nawet najbardziej ruchliwe. Mogą mieć skłonność do niezależności, dlatego już w młodym wieku należy poddać je treningowi posłuszeństwa. Młode osobniki są bardzo hałaśliwe. Bloodhoundy to bardzo aktywne zwierzęta poza domem, ale spokojne w jego obrębie. Szczenięta są bardzo ciekawskie i mają skłonność do zjadania rzeczy niejadalnych. Ślinią się obficie i mogą chrapać. Bloodhoundy nie są psami, które zaniepokojone głośno szczekają, jednak mogą wyć, ujadać, skomleć lub zawo­dzić. Potrzebują miękkich posłań, aby nie rozwinęły się torbiele surowicze. Psów tych nie należy spuszczać ze smyczy, ponieważ mają skłonność do ucieczek i podążania za zapachem. Jeżeli są znudzone, mogą podkopywać się pod ogrodzeniami lub próbo­wać je przeskoczyć. Bywa, że ciągną smycz, dlatego powinny być przyzwyczajane do niej już w młodym wieku.

Choroby dziedziczne

Dysplazja stawów biodrowych: Wielogenowa, dziedziczna, zwyrodnieniowa choroba stawów biodrowych, przebiegająca z ich zapaleniem.

Dysplazja stawów łokciowych: Wielogenowa, dziedziczna nie­prawidłowość, przebiegająca z zapaleniem stawów łokciowych. Jeżeli pojawią się objawy kliniczne, chorobę leczy się chirur­gicznie. 

Zwichnięcie rzepki: Wielogenowa, dziedziczna, wrodzona wiotkość więzadeł rzepki, prowadząca do jej zwichnięcia, kulawizny, a w dalszej kolejności do choroby zwyrodnieniowej sta­wów. Jeżeli pojawią się objawy kliniczne, chorobę leczy się chi­rurgicznie. 

Bloodhound

Skłonność do innych chorób

Ektropium: Wywinięcie powieki na zewnątrz z tworzeniem kieszonki przyśrodkowej oka. Zaburzenie to niekiedy prowadzi do zapalenia spojówek. Może rozwijać się wtórnie do macroblepharon czy poszerzenia szpary powiekowej. 

Entropium: Zawinięcie się brzegu powieki do wnętrza oka, podrażniające rogówkę, co może prowadzić do jej owrzodzeó. Według Dorna prawdopodobieństwo wystąpienia entropium u bloodhoundów jest 7,97 razy większe niż u innych ras. 

Dysplazja siatkówki: U bloodhoundów najczęściej występuje ogniskowa, geograficzna i całkowita dysplazja siatkówki wraz z jej odklejeniem. 

Rozszerzenie i skręt żołądka: Zagrażający życiu skręt żołądka, wymagający natychmiastowej interwencji lekarskiej. Glickman stwierdził chorobę u 8,7% bloodhoundów. 

Niedoczynność tarczycy: Dziedziczne zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. W badaniach prowadzonych na Michigan State University obecność przeciwciał skiero­wanych przeciwko tarczycy wykazano u 7,7% bloodhoundów (wartość średnia dla wszystkich ras wynosi 7,5%).

Zaćma: Najczęściej występuje zaćma przednia korowa, rzadziej tylna, jądrowa i torebkowa. Nieznany jest sposób dziedziczenia tej nieprawidłowości. 

Przetrwała błona źreniczna (persistent pupillary membranę, PPM): Wada wrodzona; oko zawiera przetrwałe elementy pło­dowej błony źrenicznej w postaci pasm tkanki, przechodzących nad otworem źrenicznym i przyczepiających się do tęczówki, rogówki, soczewki, lub w postaci pochewki otaczającej tkanki oka. 

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki (różowe oko): Niepra­widłowość ta rozwija się wtórnie do zapalenia gruczołu trzeciej powieki. 

Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki: Choroba ta prowadzi do zaburzeń widzenia na skutek pojawienia się pig- mentacji rogówki. Rozwija się u zwierząt w wieku 2-5 lat. Leczenie obejmuje miejscowe podawanie do oczu preparatów nawilżających oraz przeciwzapalnych.

Defekt przegrody międzykomorowej: Wrodzona nieprawidło­wość, objawiająca się niepełnym zarośnięciem przegrody mię­dzykomorowej, co umożliwia komunikowanie się światła lewej i prawej komory serca. W wielu przypadkach oprócz szmerów skur­czowych nie stwierdza się żadnych objawów klinicznych. Niekiedy wada stanowi przyczynę przyspieszonego oddychania oraz nietole­rancji wysiłkowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej nieprawi­dłowości u bloodhoundów jest 37 razy większe niż u innych ras.

Mielopatia zwyrodnieniowa (degenerative myelopathy, DM):U bloodhoundów występuje rzadko. U chorych osobników ob­serwuje się nagłe porażenia górnego neuronu ruchowego (para- pareza). Choroba może postępować i prowadzić do tetraparezy. Wyniki mielografii, MRI oraz analizy płynu mózgowo-rdzenio­wego pozostają w normie. Chorobę rozpoznaje się na podstawie badania pośmiertnego. Nieznany jest sposób jej dziedziczenia. Dostępny jest test genetyczny, pozwalający na wykrycie osobni­ków predysponowanych do wystąpienia tej autosomalnej rece- sywnej nieprawidłowości. Wszystkie chore psy są homozygota- mi względem genu warunkującego wystąpienie mielopatii, przy czym rozwija się ona jedynie u niewielkiego odsetka homozygot. 

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie