Piąty wykład - "Prawidłowe żywienie zwierząt"

Prawidłowe żywienie

Prawidłowe żywienie jest nieodłącznym elementem opieki nad pupilem. Nie tylko pomaga utrzymać zwierzę w doskonałej kondycji i formie, ale także wpływa na jego prawidłowy wzrost, rozwój i samopoczucie. W doborze diety dla pupila należy zwrócić uwagę na jego wiek, aktywność fizyczna, stan zdrowia, a także indywidualne cechy definiowane przez rasę

Ważne, żeby dieta bytowa była pełnowartościowa i dobrze zbilansowana pod kątem mikro i makroelementów a także witamin, o prawidłowej dla zapotrzebowania zwierzęcia kaloryczności i strawności. Na rynku dostępna jest szeroka gama karm bytowych dla zwierząt towarzyszących. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla pupila i wygodne dla właściciela. Dokładne przestrzeganie zaleceń producenta jest tu podstawowym warunkiem uniknięcia otyłości, niedoboru wagi czy innych poważnych schorzeń. Pamiętaj też, że pokarm podawany pupilowi powinien charakteryzować się wysoką smakowitością, tak by zwierzę chętnie go pobierało

Jeśli z jakiegokolwiek powodu zamierzamy karmić zwierzę domowym jedzeniem przyrządzanym przez siebie poprośmy lekarza weterynarii o konsultację dietetyczną i skomponowanie zbilansowanej i pełnowartościowej diety dla swojego towarzysza. Pozwoli to uniknąć wielu schorzeń niedoborowych, problemów z wagą i dysfunkcji układu pokarmowego.

Pamiętajmy, że u lekarza weterynarii można również nabyć diety lecznicze. Są one często nieodłącznym elementem terapii leczniczej, wspomagającej lub profilaktycznej wielu powszechnych schorzeń zwierząt towarzyszących.

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, w naszym domu czekają na zwierzaka liczne substancje trujące-część z nich spożywana jest przez zwierzęta przypadkowo, a inne są podawane w dobrej wierze , przez ludzi nieświadomych ich toksyczności.

Pucowanie pod nadzorem

Przy okazji świąt zabieramy się zwykle do generalnych porządków, ozdabiania domu kolorowymi bukietami, przygotowania dużej ilości smakołyków. W zamieszaniu, które talizmany przy tej okazji powstaje, nie zapomnijmy o bezpieczeństwie naszego czworonoga.

Wiele środków czyszczących to substancje toksyczne, groźne dla zdrowia i życia psa, gdyby przypadkiem je spożył. Jeśli tak się zdarzy w naszej obecności, spróbujmy natychmiast wywołać u psa wymioty, podając mu 3-proc. wodę utlenioną rozcieńczoną  1:1 z wodą w proporcji 5-ml na każde 5-kg wagi jego ciała. Najlepiej użyć w tym celu strzykawki jednorazowej (oczywiście bez igły). Płyn podajemy powoli, choć zdecydowanie między zęby a policzek. Nie wolno wstrzykiwać go bezpośrednio do gardła, ponieważ zwierzę może się zachłysnąć, a płyn dostanie się wtedy do oskrzeli i płuc. Jeśli w ciągu 3-5 minut nie dojdzie do wymiotów, po około 10 minutach trzeba powtórzyć podawanie wody utlenionej.

Natomiast nie wolno wywoływać wymiotów, gdy pies połknie silnie żrący środek zasadowy, np. granulki lub żel do udrażniania rur, ponieważ może to doprowadzić do powtórnego silnego poparzenia śluzówki przełyku i gardła. Można sobie poradzić doraźnym domowym sposobem, podając kilka łyżek soku z cytryny lub octu rozcieńczonego pół na pół z wodą. Po zastosowaniu tych środków należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, który zrobi płukanie żołądka i poda odpowiednie leki

Bukiet dla pupila

Świątecznie przystrojony stół może naszego pupila przyprawić o dużo większe dolegliwości niż tylko niestrawność.

Poniższa lista zawiera spis roślin, które mogą w mniejszym lub większym stopniu zaszkodzić naszym zwierzakom. Przygotowywana była głównie z myślą o kotach, bo te ciekawskie stworzenia najczęściej lubią sobie poskubać listki, ale wiele z nich jest trucizną również dla psów czy innych zwierząt trzymanych w domu. Część wymienionych roślin może niektórych zdziwić – moja kotka wyleguje się pod bukszpanem i nic jej nie jest. Warto jednak ją przejrzeć, bo a nuż mamy bardziej wrażliwego kota, który od czasu do czasu z dziwnych przyczyn choruje. Być może przyczyną są rośliny znajdujące się w jego otoczeniu. Niektóre z przedstawionych roślin – zarówno trzymanych w domu jaki w ogródkach - są bardzo toksyczne i na nie trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Trujące kwiaty doniczkowe w domu

Toksycznych roślin jest znacznie więcej . Pozostałe można znaleźć w Internecie. http://twojezwierzaki.org/artykul/95/

My jemy a nasz pupil patrzy.. Hmmm można się podzielić czy nie??

To, co dobre dla nas, może być trujące dla naszego psa. Dowiedz się, którymi przysmakami nie powinieneś dzielić się ze swoim psem i sprawdź, czy ziemniaki rzeczywiście mogą mu zaszkodzić.

Rodzynki i winogorna

Pierwsze ostrzeżenia o tym, że rodzynki i winogrona mogą szkodzić zwierzętom domowym pojawiły sie w 1990 roku. Od tamtej pory zanotowano wiele przypadków zachorowań, zwłaszcza wśród psów.

Nie wiadomo jeszcze, jakie toksyczne substancje zawierają te owoce, ale potwierdzono, że winogrona i rodzynki mogą powodować biegunkę,wymioty, senność oraz nagłą i ostrą niewydolność nerek.

Czekolada

Ten ludzki przysmak zawiera szkodliwą dla psów teobrominę oraz kofeinę – podnoszą one poziom adrenaliny, co może doprowadzić do zawału serca. Różne rodzaje czekolad zawierają również różne ilości tych toksycznych substancji: w gorzkiej czekoladzie znajduje się ich dwa razy więcej niż w mlecznej. Jednak nawet najmniejsza ilość może zaszkodzić twojemu pupilowi – wymioty, biegunka, szybkie lub nieregularne bicie serca, niepokój, drżenia mięśniowe i drgawki to tylko niektóre ze skutków zjedzenia czekolady.

Prawidłowe żywienie zwierząt

Surowe kości drobiowe

O szkodliwości tego typu przekąsek wie chyba każdy właściciel psa, jednak wciąż zdarzają się wypadki związane z tym typem pokarmu. Tym razem nie ma mowy o toksyczności, winna jest specyficzna budowa ptasich kości, które w przeciwieństwie do kości ssaków są lekkie, a w środku mają przestrzenie wypełnione powietrzem. Ta specyficzna budowa powoduje, że poddane naciskowi kości drobiowe nie łamią się w poprzek, a rozpadają się na liczne ostre „drzazgi”, które mogą poranić pysk, przebić gardło i przełyk psa podczas gryzienia i połykania. Podczas dalszego trawienia i przemieszczania się fragmentów po przewodzie pokarmowym kość może przeciąć także żołądek lub jelito, może także zablokować przepływ treści pokarmowych ustawiając się pod niewłaściwym kątem. Groźba podawania psu kości ptasich związana jest z możliwości poważnych i rozległych mechanicznych uszkodzeń przewodu pokarmowego, co może prowadzić nawet do śmierci.

Surowe białko

Negatywnie wpływa na stan sierści twojego ulubieńca, powodując linienie. Podawane szczeniętom może prowadzić do deformacji szkieletu – zawiera bowiem substancję, która niszczy biotynę, związek istotny dla rozwoju i budowy kości.

Orzechy makadamia

Mechanizm toksyczności orzechów makadamia nie jest dobrze poznany, ale typowe objawy kliniczne u psów to depresja, osłabienie, wymioty, dreszcze, bóle stawów i blade dziąsła. Symptomy zatrucia orzechami mogą pojawić się w ciągu 12 godzin po ich jedzeniu. W niektórych przypadkach mijają bez interwencji medycznej w ciągu kolejnych 24 do 48 godzin, ale monitorowanie pacjenta jest zdecydowanie zalecane.

A co z ziemniakami?

Szkodliwość ziemniaków to mit, co potwierdzają nawet lekarze weterynarii. Owszem, ziemniaki zawierają toksyczną zarówno dla psów jak i ludzi substancję, ale gotowanie ziemniaków (pieczenie i smażenie również) niszczy ją. Jeśli twojemu psu zdarza się zjeść resztki ugotowanych ziemniaków z obiadu – nie wpadaj w panikę, nie może się nimi zatruć!

Prawidłowe żywienie zwierząt

Prawidłowe żywienie zwierząt

W Wigilię Bożego Narodzenia
Gwiazda Pokoju drogę wskaże.
Zapomnijmy o uprzedzeniach,
otwórzmy pudła słodkich marzeń.
Niechaj Aniołki z Panem Bogiem,
jak Trzej Królowie z dary swymi,
staną cicho za Twoim progiem,
by spełnić to, co dotąd było snami.
Ciepłem otulmy naszych bliskich
i uśmiechnijmy się do siebie.
Świąt magia niechaj zjedna wszystkich,
niech w domach będzie Wam jak w niebie...

Prawidłowe żywienie zwierząt

Pamiętajmy aby magicznym czasem podzielić się z innymi

Bo na całym świecie jest wciąż wiele istot potrzebujących ciepła i miłości

Tutaj jeszcze brak wpisów, pracujemy!