KOTY

Koty

Jeśli masz więcej, niż jednego kota, zauważyłaś już pewnie, że nawet jeśli koty „rozmawiają” z tobą, rzadko kiedy miauczą na siebie. Ciało kota przekazuje więcej informacji o jego odczuciach, niż jakiekolwiek dźwięki, dlatego jeśli naprawdę chcesz zrozumieć swojego kota, musisz nauczyć się co język jego ciała naprawdę oznacza.

Dotykanie się noskami.

Jest to najczęstszy sposób komunikacji między kotami, które się przyjaźnią. Gdy koty witają się dotykając się noskami, sprawdzają wzajemnie swój zapach, chcąc się dowiedzieć co towarzysz robił, kiedy się nie widziały. Możesz stymulować nosek swojego kotka, dotykając do delikatnie palcem i pozwalając mu go powąchać. Przez całą kocią społeczność jest to uważane za kulturalne przywitanie. Gdy wybierasz się z wizytą do obcego kota, zacznij znajomość od wyciągnięcia palca w stronę jego nosa i poczekaj aż na to zareaguje.

zachowanie kotów

Ocieranie.

Ocieranie może oznaczać dwie rzeczy: przyjacielskie nastawienie lub zdenerwowanie. Jeśli twój kotek ociera się o ciebie pyszczkiem i łebkiem, oznacza to, że cieszy się na twój widok i czuje się bezpieczny. Na pyszczku kota znajdują się gruczoły zapachowe, więc kiedy ociera się on o ciebie, oznacza to, że chce przekazać ci swój zapach i „oznakować cię” jako członka swojej rodziny. Gruczoły zapachowe kota znajdują się również w okolicy ogona i odbytu. Jednak jeśli kot ociera się o coś tylnymi częściami ciała, oznacza to zdenerwowanie i próbę zaznaczenia terytorium. Kot mówi wtedy „Spadaj! Ten teren jest mój”.

zachowanie kotów

Ugniatanie.

Ugniatanie lub rytmiczne zaciskanie i rozluźnianie przednich łapek to powrót kota do lat dziecięcych. Kiedy kot był malutki, ugniatał w ten sposób sutki matki, stymulując wydzielanie mleka. Jeśli kiedyś uda ci się zobaczyć kociaki w takim stanie, sam stwierdzisz, że wyglądają wówczas na baaaardzo szczęśliwe.

Niektórzy mówią, że jeśli takie zachowanie powtarza się u dorosłego kota, oznacza to, że został zbyt wcześnie odłączony od matki. Nie jest to jednak prawda. Kot zachowuje się w ten sposób, kiedy jest bardzo zadowolony. Jeśli dodatkowo udeptuje np. twoje udo lub ubranie oznacza to, że czuje to samo wspaniałe uczucie, co w czasach, gdy był kociątkiem. Niestety taka forma okazywania uczuć bywa czasem bardzo bolesna. Nie zabraniaj jednak kotu takiego zachowania. Połóż na udach gruby ręcznik lub koc i ciesz się zaufaniem i miłością twojego pupila.

zachowanie kotów

Sposób ułożenia uszu.

Nastrój kota odgadniesz również obserwując jego uszy.

Kot zrelaksowany trzyma uszy lekko rozchylone na boki, tak jak pokazano na (rys. 1).

Kot zainteresowany czymś lub zaalarmowany – uszy takiego kota są ustawione prostopadle do jego łebka i wysunięte do przodu (rys.2)

Kot zdenerwowany – jeśli kot rusza uszami oznacza to, że jest czymś zdenerwowany. Może on również badać terytorium, żeby upewnić się, że jest bezpieczny (rys. 3).

Kot wściekły, gotowy do ataku – gdy kot „kładzie uszy po sobie” do pozycji poziomej, oznacza to, że zaczyna się denerwować i ostrzegać cię, żebyś się do niego nie zbliżała. Jeśli jego uszy są położone płasko na łebku, tak że praktycznie ich nie widać, oznacza to, że kot będzie atakować. Jest to naturalna pozycja, która ma bronić kota przed pazurami i zębami napastnika (rys. 4)

zachowanie kotów

Ułożenie ogona.

Ogon twojego kota to doskonały wyznacznik tego, co w danej chwili czuje. Musisz zwrócić uwagę nie tylko na jego kształt, ale i ruchy.

zachowanie kotów

Tutaj jeszcze brak wpisów, pracujemy!