Choroby układu rozrodczego zwierząt egzotycznych

Zwierzęta egzotyczne takie jak np. gady są coraz częściej spotykane w domach a co za tym idzie, są również coraz coraz częstszymi pacjentami w lecznicach.

Należy zaznaczyć, ze większość schorzeń, z jakimi możemy mieć do czynienia jest powodowana zaniedbaniami ze strony właściciela oraz niewłaściwymi warunkami bytowania. Dlatego też zgodnie z maksymą morbum evitare quam curare facilius est, większości można zapobiec.

            Choroby układu rozrodczego gadów są dość częste i zazwyczaj stanowią poważne zagrożenie życia zwierzęcia. Nie ma możliwości podjęcia leczenia samodzielnie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Choroby układu rozrodczego u gadów

            Częstym schorzeniem dotykającym zarówno samce jak i samice jest wypadnięcie przez otwór odbytowy ostatniego odcinka, który łączy trzy układy czyli kloaki. Zdarza się również wypadnięcie hemipenisa, jajowodu czy też pęcherza moczowego.  Gdy zauważymy wystający twór o różowym zabarwieniu jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Konieczna jest chirurgiczna repozycja wypadniętego organu. Zalecane jest umieszczenie zwierzęcia na czystym, papierowym ręczniku i oczyszczenia oraz nawilżanie solą fizjologiczną wystającej tkanki.

Choroby układu rozrodczego u gadów

            Poważną sytuacją, do której dochodzi u samic jest zatrzymanie jaj. Warto wspomnieć, że jaja wytwarzają samice zarówno trzymane w parach czy układach haremowych jak i te żyjące samotnie.  Najczęstszymi przyczynami są: niepokojenie samicy, choroby, niedożywienie, słabe mięśnie z powodu braku ruchu, deformacje miednicy, brak miejsca do gniazdowania oraz złe warunki utrzymania takie jak temperatura czy wilgotność. Do objawów należy zaliczyć postępującą apatię, opuchliznę tkanek wokół kloaki. Może również dochodzić do wypychania miękkich tkanek przez otwór odbytowy. Badanie obejmuje omacywanie podbrzusza, ultrasonografię oraz rentgenografię. Leczenie opiera się na masowaniu okolic podbrzusza, podaniu leków ułatwiających złożenie jaj oraz w ostateczności zabieg chirurgiczny. Stosuje się również przekłucie jaj igłą.

            Pasożyty wewnętrzne lub kamienie w kloace prowadzą czasem do wytworzenia stanu zapalnego, który szybko obejmuje cały narząd. Stamtąd zakażenie może rozchodzić się na okoliczne tkanki i szybko przerodzić się w postać uogólnioną, dlatego należy szybko wdrożyć leczenie oraz usunąć przyczynę. Objawy zapalenia kloaki manifestują się poprzez obrzęk tkanek w okolicy kloaki oraz krwisty wypływ. Leczenie to głównie antybiotykoterapia. Wykonuje się badanie kału dla określenia pasożytów jakie bytują w organizmie zwierzaka. 

Autor : Marcin Murzyn, UCMW UJ-UR