Diety domowe i gotowe

Powszechnie znana prawda brzmi – zdrowy pies to szczęśliwy pies. A bardzo ważną składową tego zdrowia jest właśnie żywienie naszego pupila.

To, co podajemy naszym zwierzętom do jedzenia oraz sposób, w jaki dany pokarm przyrządzamy, ma wpływ na praktycznie każdy element w ich organizmie.  Często stajemy przed pytaniem, jaki rodzaj pożywienia wybrać, który będzie najwłaściwszy – gotowy czy przyrządzany samodzielnie w domu?

Diety domowe i gotowe

Niestety, tak jak na większość chorób istnieje określona metoda postępowania, tak w żywieniu zwierząt nie ma jednego, właściwego wyboru. Opcji jest wiele i jeśli wiemy, jak z nich prawidłowo korzystać, każda z nich może okazać się najlepsza.

Zastanówmy się, czego tak naprawdę oczekujemy od idealnego pokarmu dla psów.  Na pewno, żeby był zdrowy – w końcu jest on także formą pielęgnacji zwierzęcia. Powinien być także smaczny, by nasz pupil czerpał z jedzenia przyjemność. Błędnie czasem zakładamy, że zwierzę musi przyjmować  pokarm urozmaicony –  badania dowodzą jednak, że monotonna, ale pełnowartościowa dieta jest wystarczająca.

Spróbujmy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, który rodzaj pokarmu wybrać dla swojego pupila. Niewątpliwie każdy z nich ma swoje wady oraz zalety. Często wychodzimy z założenia, że karma przygotowywana w domu jest pewniejsza oraz bezpieczniejsza dla zwierzęcia. Wiemy, jak jest przyrządzona, sami dobieramy składniki oraz dodatki. Może się także okazać, że taki wybór bywa tańszy, niż kupno już gotowego pokarmu. Rzeczywiście, przygotowywanie pożywienia zwierzęciu w domu może nieść ze sobą wiele korzyści, pamiętać jednak musimy o kilku niezwykle istotnych zasadach. Zacznijmy od tego, że niestety tak zwane „resztki ze stołu” nie są pożywieniem odpowiednim dla naszych pupili. Zawierają one bowiem sporo dodatków, przypraw, składników (np. czekolada, czosnek, cebula czy rodzynki), które naszym zwierzętom są zbędne, a często mogą nawet zaszkodzić. Także ich forma czy temperatura bywają nieodpowiednie. Starajmy się nie przenosić własnych nawyków żywieniowych oraz przyzwyczajeń na swoich podopiecznych. Istotne jest określenie dziennego zapotrzebowania zwierzęcia na określone składniki pokarmowe, a także wymaganą ilość kalorii. To pozwoli nam oszacować optymalny skład i ilość pożywienia, jakie należy podawać psu. Pamiętajmy też, że potrzeby te są zmienne i zależą m.in. od rasy zwierzęcia, wieku, stanu fizjologicznego czy towarzyszącej choroby. Proces układania zbilansowanej i pełnowartościowej diety domowej może wydawać się skomplikowany, jednak przy odrobinie zaangażowania, lekturze odpowiedniej literatury oraz – co najważniejsze – konsultacji z lekarzem specjalistą, możemy uzyskać fachowe informacje, które ułatwią nam to zadanie.

Diety domowe i gotowe

W życiu często lubimy kierować się praktycznością i wygodą. To właśnie oferują nam karmy już przygotowane, powszechnie dostępne na naszym rynku. Ich podstawową zaletą jest zbilansowany skład oraz wygoda stosowania. Jedyne, o co musimy zadbać, to wybór odpowiedniej dla naszego pupila karmy (dostosowanej do rasy, wieku, stanu fizjologicznego itp. ) oraz ilości, jaką powinien on dziennie spożywać. Nieodłącznym elementem karm pełnowartościowych są także dodatki witaminowe i mineralnie, więc zazwyczaj nie musimy ich suplementować. Szeroka gama gotowych karm pozwala nam dokonać właściwego wyboru. Na przykład - gdy nasz pupil cierpi na choroby układu moczowego, nietrudno znaleźć karmę dostosowaną ściśle do stanu jego zdrowia. Także pokaźny wachlarz smaków umożliwia zaspokojenie potrzeb nawet wybrednych psów. Dodatkową zaletą suchego pokarmu jest niewątpliwie pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej – poprzez dzienne podawanie tego typu karmy bierze się czynny udział w profilaktyce schorzeń zębów i dziąseł. Mankamentem pokarmów gotowych w przekonaniu wielu z nas jest ich cena oraz brak pewności co do stosowanych podczas przygotowywania składników i produktów. Należy jednak mieć na uwadze, że kierowane na nasz rynek karmy objęte są ścisłymi rygorami, także prawnymi, którym trzeba się bezwzględnie dostosować. To pozwala na gwarancję bezpieczeństwa ich stosowania, oczywiście w przypadku, gdy dostosowujemy się do zaleceń producenta.

Diety domowe i gotowe

Podsumowując, na wybór odpowiedniej karmy dla swojego zwierzęcia składa się wiele istotnych czynników – musimy mieć na uwadze przede wszystkim zaspokojenie jego potrzeb, zdrowie oraz komfort, z drugiej jednak strony zważyć trzeba również na własne możliwości i dyspozycyjność. Przygotowywanie pokarmów w domu, według zaleceń lekarza, może przyczyniać się do wzmocnienia naszej więzi z psem. Jesteśmy świadomi tego, co i w jakich proporcjach mu podajemy. Gotowe karmy przekonują wygodną stosowania i są powszechnie dostępne praktycznie w każdym sklepie. Sposób, jaki wybierzemy, zależy od nas – ważne, by decyzja była podjęta z myślą o dobru zwierzęcia i chęcią dbania o jego zdrowie.

Autor: Maja Lipowska, UP Wrocław