Kąpiemy się

Niby taka oczywista sprawa – kąpiel, a ile kłopotu może sprawić. Poniżej postaramy się podpowiedzieć kiedy, jak i w czym kąpać naszego pupila.

 

 Podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać brzmi - kiedy kąpać psa? Niby odpowiedź na nie jest prosta - tak często jak to konieczne, każdy właściciel ma na ten temat inne zdanie. Na 100% kiedy nasz pupil wytarza się w czymś co dla niego jest "przepięknym " aromatem . ( I nie rozumie dlaczego nam się to nie podoba !)

 

 Konieczność kąpieli występuje zazwyczaj także wtedy, gdy sierść psa w dotyku jest nadmiernie przetłuszczona lub gdy w skutek przebywania na podwórzu lub szalonej zabawy na świeżym powietrzu pies jest zakurzony lub ubłocony.

 rottweiler

 Problem w sumie dotyczy tego nie jak często, ale w czym należy kąpać naszego pupila. Jeżeli do tego celu używamy wyłącznie czystej wody bez dodatku żadnych detergentów, to można psa kąpać nawet codziennie.

 

Średnio 2 - 3 razy w roku dozwolona jest kąpiel przy użyciu odpowiednich szamponów dla psów.Jeżeli nasz pies cierpi na choroby skórne, weterynarz na pewno zaleci kąpiele lecznicze w specjalnych środkach, np. przeciwgrzybicznych lub przeciwświądowych. Wtedy musimy częstość kąpieli dostosować do zaleceń lekarskich.

Podczas kąpieli psa należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należy pilnować stałej temperatury wody podczas kąpieli i nie używać zbyt gorącej i zbyt zimnej wody. Po namydleniu należy psa dobrze spłukać wodą, uważając aby nic nie dostało się psu do nosa, uszu i oczu. Po kąpieli trzymać psa w domu dopóki całkowicie nie wyschnie.

 

Najlepiej planować kąpiel psa na wieczór, po jedzeniu i ostatnim spacerze. Do zmoczenia sierści, a potem do jej spłukania najlepszy jest prysznic. Jeśli nim nie dysponujemy, polewamy psa z wiaderka lub kubeczka.

 

Po zdjęciu obroży stawiamy zwierzę w wannie lub umywalce.W uszach należy umieścić tampony z waty, aby zapobiec dostaniu się do nich wody – może to spowodować zapalenie psiego ucha. Teraz trzeba sierść dokładnie zmoczyć, posuwając się od szyi do ogona. Wcześniej przygotowujemy w kubku szampon, zmieszany z niewielką ilością wody. Szampon powinien być starannie dobrany do rodzaju i aktualnego stanu włosa naszego psa. Szampon należy dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni i dobrze wetrzeć. Uważać trzeba, aby nie dostał się on do oczu, uszu, nosa i pyska, szczególnie jeśli jest to szampon zawierający składniki owadobójcze. Woda używana do kąpieli powinna być umiarkowanie ciepła, nigdy zimna ani gorąca i utrzymywać w miarę jednakową temperaturę.

 

Po bardzo dokładnym wypłukaniu należy odcisnąć nadmiar wody z sierści, od góry do dołu. Teraz można już psa wyjąć z wanny i umieścić na dużym ręczniku. Trzeba mu najpierw pozwolić na energiczne wytrzepanie reszty wody, zmienić ręcznik na suchy i porządnie wytrzeć. W miarę potrzeby zmieniać ręczniki, a jeśli pies na to pozwala, dokończyć suszenia przy pomocy suszarki do włosów. Jeśli używamy suszarki, trzeba psa jednocześnie szczotkować. Przyspieszy to suszenie i pozwoli na ładne ułożenie włosa w pożądanym kierunku. Jeśli nasz pies wymaga częstego kąpania, na przykład w sezonie wystawowym, warto zaopatrzyć się w specjalną, stojącą suszarkę – mamy wtedy obie ręce wolne do szczotkowania i czesania.

 

rottweiler

 

Kiedy nie należy kąpać psa ?

 

Pamiętaj jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności zgłoś się ze swoim psem do gabinetu weterynaryjnego lub groom era (psi fryzjer) tam na pewno znajdziesz pomoc!

Dziękuję za informacje rottweiler