Strona główna » Weterynaria od A do Z » Informacje dla właścicieli psów » SUCHE ZAPALENIE ROGÓWKI I SPOJÓWEK ( keratoconjunctivitis sicca, KCS)

SUCHE ZAPALENIE ROGÓWKI I SPOJÓWEK ( keratoconjunctivitis sicca, KCS)

Suche zapalenie rogówki i spojówek jest powszechnym schorzeniem okulistycznym dotyczącym spojówek i rogówki.

Zaburzenie to jest związane z nieprawidłową produkcją filmu łzowego. Film łzowy produkowany w odpowiednim składzie oraz ilości zapewnia zdrowotność oka, a wszelkie zaburzenia w wytwarzaniu mogą prowadzić do poważnych, czasami nieodwracalnych zmian w oczach. Nieleczone KCS może prowadzić do utraty wzroku przez zwierzę. KCS jest łatwe do zdiagnozowania i zazwyczaj potrzebuje długoterminowego farmakologicznego leczenia.

Film łzowy

Pokrywa powierzchowną warstwę rogówki i jest niezbędny do odżywiania i prawidłowego funkcjonowania oka. Jest produkowany przez różne tkanki oka. Jego funkcje to :usuwanie zanieczyszczeń z poweirzchni rogówki odżywia i nawilża rogówkę ma działanie antybakteryjne wspomaga optykę oka.


KCS

Jeżeli zaburzenia produkcji filmu łzowego nie są poddane leczeniu, może dojść do poważnych dyfunkcji oka. Gdy produkcja filmu łzowego spadnie poniżej normy, ma to natychmiastowe negatywne oddziaływanie na rogówkę i spojówki, co powoduje bardzo dużą bloesność i prowadzi do owrzodzeń rogówki oraz pigmentacji. Rezultatem może być permamentne upośledzenie widzenia lub nawet ślepotę.


Diagnostyka

Diagnostyka KCS opiera się na charakterystycznych objawach klinicznych oraz na wykonaniu testu Shirmera. Test jest bezbolesny, wiarygodny i łatwy do wykonania. Kluczową rolą jest wczesne rozpoznanie problemu, zanim pojawią sięwidoczne zmiany na rogówce.


Przyczyny

Jest wiele powikłań nieprawidłowej lub zmniejszonej produkcji łez. Do głównych przyczyn należą: predyspozycje rasowe (West Highland White Terrier, Bulldog, Cocker Spaniel, Boston Terrier, Lhasa Apso oraz Shih Tzu) , choroby autoimmunologiczne, stosowanie niektórych leków, choroby ogólnoustrojowe, częściej występuje u samic niż u samców oraz dotyczy psów w średnim do starszego wieku. Zaleca się aby psy z KCS związanym z rasą nie były używane do rozrodu.


Leczenie

Suche zapalenie rogówki i spojówek jest zazwyczaj uleczalną chorobą, jednakże potrzeba długotrwałego zaangażowania właściciela. Terapie różnią się między sobą, ale najczęściej stosowane jest użycie wysokiej jakości kropli sztucznego filmu łzowego, zwananych "sztucznymi łzami". Ważne jest aby krople podawać co 2 godziny na początku terapii. Sztuczne łzy z reguły są podawane łącznie z cyklosporyną oraz takrolimusem. Kiedy cyklosporyna jest podawana bezpośrednio do oka, prosukcja łez zwiększa się natychmiastowo, potwierdzając 80% przypadków KCS. Mechanizm działania cyklosporyny i takrolimusa nie jest do końca poznana. Zwiększanie wydzielania łez podczas pierwszych kilku tygodni wymaga podawania kropli z cyklosporyną 2 razy dziennie. Następnie można podawać okazjonalnie. Jednakże nawet jeżeli produkcja łez będzie na dobrym poziomie , kurację trzeba prowadzić przez całe życie psa.

Autor Marta Wójcik UP Wrocław

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie