MASTOCYTOMA- GUZ KOMÓREK TUCZNYCH

Mastocytoma jest najczęściej występującym nowotworem skóry u psów i drugim co do częstotliwości występowania u kotów. Jest to nowotwór złośliwy, wywodzący się z komórek tucznych występujących w skórze. Stwierdza się go najczęściej u osobników starszych.

Predysponowane rasy psów to : boksery, mopsy, boston teriery, labradory, wyżły weimarskie, beagle, shar-pei, glden retrivery, natomiast wśród kotów predysponowane są syjamy. Guzy mogą być pojedyncze lub liczne, zlokalizowane na tułowiu, w okolicy krocza lub na kończynach, rosną od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Rozpoznanie opiera się na badaniach cytologicznych zeskrobin skórnych oraz badaniu dermatopatologicznym wycinków biopsji skóry. Leczenie opiera się na chirurgicznym usunięciu zmian oraz wspierającej terapii farmakologicznej. Rokowanie zależy od stopnia zróżnicowania guza, stadium choroby i zastosowanej terapii. U psów nierzadko po zastosowanej terapii występują wznowy i przerzuty, natomiast u kotów zmiany mogą same znikać, guzy są łagodne, a rokowanie w przypadku wystąpienia tej choroby jest dobre.

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie