Strona główna » Weterynaria od A do Z » Informacje dla właścicieli psów » Osocze bogatopłytkowe (Platelet-rich plasma, PRP)

Osocze bogatopłytkowe (Platelet-rich plasma, PRP)

Standardowym leczeniem uszkodzeń układu ruchu u ludzi jest stosowanie okładów zimnych, okładów gorących, odpoczynek oraz możliwie jak największe odciążenie uszkodzonego miejsca. Te zabiegi pozwalają na zahamowanie dalszego uszkodzenia tkanek, redukują ból i przyspieszają gojenie. Jednakże jeżeli problem dotyczy zwierzęcia, bardzo trudno o systematyczne i skuteczne zastosowanie tych metod. Do tej pory u zwierząt standardowo stosowało się środki farmakologiczne, takie jak sterydowe i niesterydowe leki przecwizapalne, a także fizjoterapię, która zazwyczaj jest wprowadzana dopiero  po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego w miejscu uszkodzenia. Jednakże w dniu dzisiejszym są dostępne nowatorskie metody terapii, w które wliczamy stosowanie bogatopłytkowego osocza. 

Osocze bogatopłytkowe

    W momencie gdy tkanka zostaje uszkodzona, odpowiedzią jest stan zapalny, który jest potrzebny do naprawy uszkodzenia, ale objawy stanu zapalnego takie jak wzrost temperatury, czy obrzęk są uciążliwe dla zwierzęcia. Stan zapalny zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji oraz prowadzi do usunięcia uszkodzonych struktur.Jednakże rozpoczęcie naprawy uszkodzonej tkanki może nastąpić, gdy proces zapalny zniknie. PRP, czyli osocze bogatopłytkowe, a właściwie krwinki płytkowe znajdujące się w nim odgrywają znaczącą rolę w obu tych procesach, zarówno zapobieganiu pogłębiania się procesu patologicznego, jak i inicjacji procesu naprawy. Powszechwnie wiadomo, że płytki krwi odgrywają rolę w powstawaniu skrzepu w miejscu ubytku, ale nie tylko.

Płytki krwi również odpowiedzialne są za przyciąganie białych krwinek, które czyszczą uszkodzoną okolicę z martwych i niesprawnych komórek, a także produkują czynniki wzrostu, które bezpośrednio działają regenerująco na tkankę. Głównymi czynnikami wzrostu odpowiedzialnymi za gojenie się uszkodzonych tkanek są czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VGEF), płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF) transformujący czynnik wzrostu ß (TGF-ß) oraz cytokiny. Osocze bogatopłytkowe wprowadzone do miejsca uszkodzenia za pomocą iniekcji zostaje aktywowane i krwinki płytkowe wyrzucają wspomniane wcześniej substancje z ziarnistości, co powoduje złagodzenie procesu zapalnego, inicjuje proces odbudowy i gojenia się tkanek, poprzez stymulację komórek budulcowych ścięgien , więzadeł i mięśni, a także prowadzi do  powstania nowych naczyń krwionośnych w ranie. Właśnie dlatego terapia PRP jest dedykowana głównie w chorobach ortopedycznych obejmujących ścięgna, więzadła, mięśnie, stawy oraz kości, które należą do wolno i trudno gojących się struktur.

Osocze bogatopłytkowe

Przygotowanie terapii opiera się na pobraniu krwi od pacjenta leczonego oraz uzyskanie z niej poprzez odwirowanie w specjalistycznej wirówce osocza, które jest bogate w płytki krwi. Następnie w formie zastrzyków podaje się pacjentowi w miejscu uszkodzenia.Uzyskanie takiego osocza może odbywać się w lecznicy za pomocą komercyjnych zestawów do przygotowywania PRP lub w specjalistycznym laboratorium. Pacjent jest zarówno dawcą jak i biorcą krwi, z której otrzymujemy PRP, tak więc nie ma ryzyka odrzutu.

Osocze bogatopłytkowe może być również używane przy leczeniu złamań kości, a także w profilaktyce u zwierząt startujących w zawodach lub narażonych na zwiększony wysiłek i obciążenie układu ruchu, a także jako alternatywa dla ingerencji chirurgicznej. Przykładowymi schorzeniami , w których wykorzystywane jest PRP są uszkodzenie lub zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, uraz ścięgna Achillesa, zwyrodnieniowe zmiany w stawie ramiennym, łokciowym, biodrowym, kolanowym, oraz stawie stępu. Podczas tej teapii nie stosuje się leków przeciwzapalnych, gdyż mogą one osłabiać działanie osocza, natomiast nie ma przeciwwskazań do stosowania wspomagająco kwasów omega- 3 i omega-6 oraz innych naturalnych preparatów, przeznaczonych do suplementacji układu ruchu. Częstotliwość oraz ilość zastrzyków z PRP zależą od zaawansowania oraz typu urazu, który chcemy leczyć. Przwelekłe stany wymagają z reguły wielu iniekcji. Kuracja może być stosowana w razie potrzeby naprzemiennie z programem fizjoterapii zawierającej między innymi laseroterapię i akupunktruę, które znacząco zwiększają powodzenie się terapii.

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie