OSTRE ZAPALENIE TRZUSTKI U PSÓW

Trzustka jest gruczołem o wysokiej wydajności, który produkuje enzymy trawienne oraz substancje neutralizujące kwaśny odczyn pH treści pokarmowej przedostającej się z żołądka do dwunastnicy.

Do innych funkcji trzustki należą ułatwianie wchłaniania witaminy B12 oraz działanie ochronne na błonę śluzową jelit.

Ostre zapalenie trzustki ( pancreatitis acuta) jest chorobą, która często występuje u psów. Zaburzenie to może być związane z rasą (owczarki niemieckie) lub nie związane z rasą, wtedy występuje najczęściej u otyłych suk w średnim wieku. Wiele czynników wpływa na wystąpienie i przebieg choroby. Najczęściej jest to nie infekcyjne zapalenie, prowadzące do samotrawienia narządu w ciężkim przebiegu. Przyczynami pojawienia się ostrego zapalenia trzustki mogą być: odżywianie pokarmami bogatymi w tłuszcze, brak ruchu, zatkanie przewodów wyprowadzających trzustki, zwiększony poziom wapnia, refluks, działanie niektórych leków, a także może pojawić się wtórnie przy ciężkich zapaleniach jelit.

OSTRE ZAPALENIE TRZUSTKI U PSÓW

 

OBJAWY OSTREGO ZAPALENIA TRZUSTKI:

DIAGNOSTYKA:

 

LECZENIE:

Leczenie ostrego zapalenia trzustki ma na celu zmniejszenie wydzielniczej aktywności trzustki, stabilizację pacjenta oraz zahamowanie postępu niszczenia trzustki oraz innych narządów. Terapię rozpoczyna się od odstawienia pokarmu i wody na 5 dni, w trakcie stosuje się płynoterapię. Po tym czasie podaje się przez 1-2 dni płyn z glukozą doustnie, a następnie wprowadza się dietę składającą się z ugotowanego ryżu z chudym twarogiem, mięsem i surowym żółtkiem lub gotową karmę dietetyczną. Pokarm powinien być podawany w małych porcjach kilkukrotnie w ciągu dnia. Leczenie obejmuje również podawanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych oraz przeciwwymiotnych. 

Ostre zapalenie trzustki może nawracać po wyleczeniu, dlatego zaleca się zredukowanie podawania tłustego pokarmu w dużej ilości, niekarmienie psów jedzeniem dla ludzi, a także dodawanie do diety preparatów zawierających enzymy trzustkowe.

Dziękuję za informacje lekarz weterynarii siemianowice śląskie