Choroba krążków międzykręgowych

Choroba krążków międzykręgowych jest najczęściej występującą chorobą kręgosłupa u psów.

Jest to choroba zwyrodnieniowa związana z wiekiem. Występują dwa podstawowe typy, jednak ras chondrodystroficznych dotyczy typ pierwszy. W obu krążki międzykręgowe ulegają degeneracji, ale mechanizm degeneracji i rasy predysponowane są różne. Hansen typu I to postępująca choroba krążków międzykręgowych z degeneracją części zewnętrznej i mineralizacją części wewnętrznej. Zewnętrzna część pęka powodując ucisk rdzenia kręgowego przez część zmineralizowaną. Hansen I dotyka psy ras chondrodystroficznych, czyli Cocker spaniel amerykański, Basset hound, Beagle, Corgi, Jamniki, Buldogi francuskie i inne, Shih-tzus, Pudle, Pekińczyki. Psy te mają charakterystycznie krótkie i łukowate kości biodrowe i krótkie nogi. Zwyrodnienia kręgosłupa zauważalne są u nich najczęściej między 3 a 6 rokiem życia.

Choroba krążków międzykręgowych

 

Diagnostyka

Jak przy każdym innym schorzeniu lekarz zbiera wywiad od właściciela i przeprowadza pełne badanie fizykalne. Jeśli istnieje podejrzenie schorzenia kręgosłupa wymagane jest kompletne badanie kręgosłupa. Badanie to jednak nie stanowi potwierdzenia, że jest to choroba krążków.

W badania krwi i moczu nie znajdziemy specyficznych odchyleń. Zbadanie płynu mózgowo-rdzeniowego może wykluczyć inne schorzenia takie jak nowotwór, zakażenie lub zapalenie innego źródła. Zazwyczaj wykonuje się zdjęcia RTG, które mogą ujawnić nieprawidłowości w kręgosłupie  i przestrzeniach międzykręgowych. Pozwalają wykluczyć nowotwór kości, złamanie, spondylozę i inne potencjalne powody uszkodzenia rdzenia kręgowego oraz zdiagnozować zwężenie przestrzeni międzykręgowej. Diagnozę powinno się podać na podstawie przynajmniej jednego z badań: mielografii, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

 

Objawy

Bardzo różne, ale pojawią się nagle.

–        ból szyi i sztywność

–        obniżona głowa

–        ból pleców i sztywność

–        reakcja bólowa lub agresywna na dotyk

–        napięcie brzucha

–        łukowato wygięte plecy

–        nieprawidłowe lub niekompletne oddawanie moczu

–        apatia, ospałość, słabość

–        ciągnięcie za sobą jednej lub więcej nóg podczas chodzenia

–        brak koordynacji (ataksja)

Ostry uraz może spowodować pęknięcie lub przepuklinę krążka międzykręgowego u tych psów, u których już wystąpiła choroba krążków międzykręgowych.

 

Leczenie

Do wyboru konserwatywne farmakologiczne lub operacyjne. Konserwatywne leczenie przeznaczone jest dla pacjentów, u których występuje tylko ból lub średnie deficyty neurologiczne. Podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, kortykosterydy lub niesterydowe leki przeciwzapalne (nie jednocześnie). Zwierzę musi pozostać w klatce kennelowej 3-6 tygodni w celu ograniczenia aktywności ruchowej do minimum. Jeśli wystąpi paraliż z brakiem czucia konieczny jest zabieg, Istnieje kilka technik przeprowadzenia operacji, z których chirurg wybiera odpowiednią dla danego przypadku.

 

Prognoza

Ogólnie dobra, jeśli właściciel przestrzega restrykcyjnego trzymania w kennelu. U psów leczonych konserwatywnie dochodzi do nawrotu w ok. 50% przypadków. Fizjoterapia stanowi bardzo ważny element w powrocie do zdrowia. Po udanej operacji pies powinien wrócić do pełnej sprawności w czasie 3 do 6 tygodni. Nie zdarza, aby w przyszłości występowały nawroty problemów z wcześniej operowanym dyskiem, ale może pojawić się problem z innym. Dlatego, jeśli to możliwe, operuje się też inne krążki objęte ryzykiem wystąpienia choroby.

Zapobieganie

Posiadając psa rasy chondrodystroficznej, jakim jest jamnik najważniejsze jest, aby kontrolować jego aktywność.  Jeśli chcemy ograniczyć do minimum prawdopodobieństwo wystąpienia choroby krążków międzykręgowych to nie możemy pozwalać na zeskakiwanie z wysokich obiektów, wyskakiwanie z samochodu, chodzenie po schodach i ogólnie skakanie. Czynnikiem ryzyka jest otyłość. Wszelkie objawy bólu szyi lub pleców powinny być jak najszybciej konsultowane z lekarzem.

Autor

Roksana Miłek

UCMW UJ-UR