MIĘSAKI POSZCZEPIENNE U KOTÓW

 Występowanie mięsaków poiniekcyjnych u kotów najczęściej wiąże się z faktem podania konkretnej substancji, a mianowicie szczepionki, dlatego najpowszechniej używana jest nazwa mięsak poszczepienny (vaccine associated sarcoma- VAS).

Inne produkty medyczne również mogą powodować rozrosty nowotworowe, ale dużo rzadziej, niż szczepionki. Takimi substancjami mogą być niesteroidowe i steroidowe leki przeciwzapalne, mikroczipy, antybiotyki długodziałające, a także  niewchłanialne szwy. Podłoże występowania mięsaków poszczepiennych nie jest do końca poznane.

  Leczeniem z wyboru jest całkowite usunięcie chirurgiczne guza w połączeniu z chemioterapią i radioterapią. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do operacji należy wykonać pełne badanie kliniczne i badania biochemiczne oraz morfologiczne krwi w celu ustalenia czy stan ogólny pacjenta nadaje się do przeprowadzenia operacji, a także zdjęcie RTG płuc w celu stwierdzenia przerzutów nowotworowych, które są przeciwwskazaniem do wykonania operacji. Wielkość i umiejscowienie guza musi pozwalać na pozostawienie 5 cm marginesu cięcia guza, jest to najskuteczniejszy sposób na przedłużenie życia zwierzęcia. Niestety czasami usunięcie całkowicie zmiany nie gwarantuje powodzenia. Istnieje odsetek kotów, u których obserwuje się wznowy po usunięciu guzów z marginesem zdrowej tkanki.

  Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania zmian i postępu nowotworowego w tkance guza, a także współistniejących przerzutów do innych tkanek organizmu.

MIĘSAKI POSZCZEPIENNE U KOTÓW

  Zapobieganie występowaniu mięsaków poiniekcyjnych, jest trdune, gdyż trudno kwestionować potrzebę szczepień zwierząt, których profilaktyka chroni ludzi przed niebezpiecznymi, czasem śmiertelnymi chorobami. W tym wypadku zapobieganie musi się wiązać z określeniem indywidualnym lekarza weterynarii zasadności szczepienia. Zalecenia dotyczące harmonogramu szczepień kociąt szczepionkami zawierającymi herpeswirus koci, kaliciwirus koci, wirus panleukopenii kotów, wirus białaczki kotów : pierwsze szczepienie w wieku 8-9 tygodniu, drugie po 3-4 tygodniach,trzecie w wieku 16 tygodni szczepionką nie zawierającą wirusa białaczki kotów. W wieku dorosłym zalecane jest szczepienie kotów nie częściej niż co 3 lata, a w przypadku szczepienia na białaczkę kotów, tylko gdy istnieje realne ryzyko zakażenia wirusem. Dodatkowo zaleca się szczepienie przeciwko wściekliźnie między 14 a 16 tygodniem życia, a następnie ponowić za rok ( odporność utrzymuje się przez 3 lata).

Autor Wojcik Marta