Strona główna » "Poliklinika Studentom" » Ultrasonografia » Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej

Badanie Ultrasonograficzne jamy brzusznejjest bardzo przydatnym badaniem diagnostycznym w przypadku chorób układu pokarmowego i moczowo-płciowego. Badanie to można podzielić na planowane i przeprowadzane w przypadkach nagłych. Wskazanie do wykonania USG jamy brzusznej następuje w przypadku zwierząt w objawami tzw. ostrego brzucha, płynem w jamie otrzewnej, wymiotami, zmniejszeniem masy ciała lub utratą łakinienia z nieznanej przyczyny, a także zwierząt z guzami w jamie brzusznej, powiększeniem brzucha lub bólem. Ultrasonograficznie można rozpoznać zapalenie trzustki, nacieki w różnych narządach i wgłobienia jelit. Badanie to jest także przydatne podczas wykonywania przezskórnej biopsji aspiracyjnej w jamie brzusznej. W przypadku diagnostyki nowotworów można dowiedzieć się o prawdopodobnym stopniu uzłośliwienia guzów poprzez obrazowanie okolicznych węzłów chłonnych i miejscach ich drenażu. USG ma także zastosowanie w identyfikacji, opisywaniu i określaniu stadium pierwotnych guzów narządów jamy brzusznej, jednak na jego podstawie nie można postawić ostatecznego rozpoznania.

Najczęściej w USG jamy brzusznej stosuje się głowice o częstotliwości 5 MHz. Pacjent powinien być odpowiednio przygotowany - sierść w okolicy jamy brzusznej (od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego) powinna być usunięta. Należy również odstawić karmę na 12 godzin przed planowanym zabiegiem, ponieważ obecność gazu lub karmy w przewodzie pokarmowym pogarsza możliwość obrazowania niektórych narządów.
Pacjent może być ułożony w pozycji bocznej lub grzbietowej w zależności od doświadczenia badającego oraz stanu fizjologicznego zwierzęcia.
Bardzo przydatnym typem badania ultrasonograficznego jest badanie FAST (Focused Assessement with Somatography for Trauma) służące do wyszukiwania wolnego płynu u pacjentów w stanach nagłych z objawami klinicznymi zespołu ostrego brzucha. Składają się na nie 4 przyłożenia głowicy (dogłowowo do wyrostka mieczykowatego, do linii pośrodkowej nad pęcherzem, do prawego boku, do lewego boku). Bardzo podobnie wykonywane jest badanie ultrasonograficzne w oddziałach przypadków nagłych w szpitalach dla ludzi.

Autor Aleksandra Woszczenko
UCMW UJ-UR