4 przyczyny agresywnego zachowania u kotów

Wiadomo, że to człowiek mieszka z kotem, a nie kot z człowiekiem, więc musimy pogodzić się z tym, że kanapa to nie zawsze tylko nasze miejsce. Ale nie musimy zgadzać się z agresją naszego kota, ponieważ może to świadczyć o problemach zdrowotnych lub behawioralnych puchatego dyktatora.

Oto 4 podstawowe przyczyny agresywnego zachowania kotów i możliwości rozwiązania problemów.

Dolegliwości zdrowotne.

To najbardziej groźna przyczyna, ponieważ może doprowadzić do rozwoju poważnej choroby a nawet śmierci zwierzęcia. Jeżeli objawy agresywnego zachowania pojawiły się nagle, kot przestał tolerować dotyk wcale albo niektórych części ciała (ucieka, chowa się, syczy, atakuje), przestał bawić się albo nagle agresywnie reaguje na inne zwierzęta z którymi wcześniej obcował – to jest powód by zwrócić się do lekarza weterynarii. Najlepiej przetransportować takie zwierze w wygodnym transporterze, w którym zwierze może swobodnie zająć wygodną pozycje ciała. Za 10 godzin do wizyty lepiej nie karmić zwierze, ponieważ lekaż może zalecić badania które można przeprowadzić tylko na czczo.

Niewłaściwe traktowanie kota pod czas zabawy

Uważa się, że koty które obcowały z matką oraz rodzeństwem co najmniej osiem tygodni od urodzenia, są mniej agresywne w przyszłości, ponieważ w tym wieku zabawy z rodzeństwem i korygujące interwencje matki uczą kocię wyczuwaniu granic, których nie wolno przekraczać w zabawie.  W agresywnym zachowaniu kota pod czas zabawy często jest nasza wina iż w tym czasie kiedy kotek jest jeszcze mały bawimy się z nim dość ostro udając, że walczymy z nim. Zwierzęciu najwyraźniej sprawia to przyjemność, przypomina to jemu zabawy z rodzeństwem. Przez jakiś czas wszyscy są zadowoleni, ale kociak rośnie i nagle związane z taką zabawą nawyki stają problemem. Oczywiście, że profilaktyka zawsze lepsza niż leczenie, dla tego lepiej nie bawić się pozwalając kotu gryźć glonie lub stopy, ponieważ w prawdziwych kocich relacjach oponent zawsze da znać kiedy zostanie za mocno ugryziony. A skoro nie zamierzamy się gryźć, a tym bardziej bić naszego kota, lepiej nie dopuszczać do sytuacji kiedy zwierzak będzie bawić się z nami jak z innym kotem.

Jeżeli spotykamy się z takim niepożądanym zachowaniem w dorosłym wieku, musimy używać dla zabawy z kotem różne przedmioty, które nie pozwolą kotu nas ugryźć, a nie podrapać. Mogą to być specjalne kocie zabawki, lub zwykłe pluszaki. Jeżeli brakuje nam czasu na zabawę z kotem, możemy użyć zabawek interaktywnych, z którymi kot może bawić się bez nas. Naszym celem jest zrobić tak, aby kot wyładował swoją energie i agresje na zabawkach, a nie na nas.   Gdyż mimo to kot rzuca się  nam na nogi, albo dłonie możemy użyć …… jako nagrodę negatywną. W psychologii behawioralnej rzadko stosuje się ten typ warunkowania instrumentalnego, jednak jak pokazuje praktyka osobista jest to metoda skuteczna wobec kotów. Do tego również musimy dołączyć ignorancję kota przez jakiś czas po zdarzeniu, ponieważ jeżeli od razu zaczniemy wycierać kociaka od wody, lub w jakiś inny przyjemny dla kota sposób zakontraktujemy się z nim, nasza nagroda negatywna nie przyniesie skutku. Więc podsumowując w przypadku agresji u kota pod czas zabawy musimy po pierwsze używać zabawek do gier z kotem, po drugie zapewnić kotu intensywną zabawę, żeby jego energia wyładowała się na zabawkach, a nie na nas, po trzecie używając … jako nagrody negatywnej musimy być konsekwentni.

Koci charakter

Zdarza się tak, że kot toleruje głaskanie przez jakiś czas, a potem, jak nam wydaję się naglę rzuca się na nas. Jednak musimy przejrzeć się, co przoduje takiej agresji. Na pewno możemy zauważyć, że kot podaje nam sygnały o tym, że po prostu ma dość naszej uwagi i woli zostać w spokoju. Mogą to być nastawione do przodu  lub obrócone do tyłu uszy, intensywne i skupione spojrzenie, drganie ogona, syczenie. W takim przypadku lepiej odejść i dać kotu spokój. Jednak możliwe stopniowe przedłużenie okresów tolerancji kontaktu. Pod czas kiedy kot pozwala siebie głaskać, albo po prostu siedzi spokojnie na kolanach, możemy dawać jemu jakieś smakołyki, żeby obcowanie z nami kojarzyło się kotu z przyjemnością i bezpieczeństwem. Gdy jednak mimo to kot w języku ciała wyraża agresję musimy pozwolić jemu odejść bez nagrody, lub po prostu zostawić w spokoju. Jednak musimy uważać, żeby nie nagradzać kota w chwilach, kiedy przeżywa on odruchy obronne. Koty źle znoszą hałas i zbyt intensywny ruch w mieszkaniu, więc jeżeli czekacie na gości i wiecie, że wasz kot nie należy do najbardziej gościnnych, lepiej poprosić gości nie kontaktować się z kotem, albo umieścić jego w tym czasie w osobnym cichym pokoju z dostępem do jedzenia, wody i kuwety. Niestety problemy często wynikają też przy kontaktach dzieci ze zwierzętami, w takim przypadku trzeba koniecznie wytłumaczyć dziecku zasady obchodzenia się z kotem, lub jeżeli dziecko zbyt małe postarać się nie dopuszczać do kontaktów, gdyż skutkiem ukąszenia lub zadrapania mogą być groźne infekcję, które wywołują bakterii znajdujące się w kociej ślinie i pazurach. 

Strach i niepewność siebie

Agresja wynikająca ze strachu lub niepewności rzadko jest skierowana na ludzi. Najczęściej obiektem agresywnego zachowania jest inne zwierzęćże, które znajduje się na terytorium kota. To zwierze wcale nie musi objawiać agresywnego zachowania wobec waszego kota, jeżeli kot czuje się nie pewnie i boi się on może wybrać dwa szlaki rozwiązania problemu, albo uciec, albo zaatakować pierwszym. Może to jednak wywołać agresję przekserowaną. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie przyczyny niepokoju. Lecz jeżeli jest to niemożliwe, bo postanowiliście zaadaptować jeszcze jednego zwierzaka, trzeba koniecznie zadbać o to, żeby kot jak najszybciej poczuł się bezpiecznie. Najlepiej zminimalizować kontakt nowych przyjaciół, ale to nie znaczy że trzeba zamknąć zwierzęta w różnych pokojach. Koty bezpiecznie czują się na wysokościach, więc musimy zabezpieczyć kotu wolny dostęp do pólek. Siedząc na półce lub na szafie kot może obserwować swój terytorium, przyzwyczajać się do widoku i zapachu nowego sąsiada. Najlepiej jeżeli zapewnimy kotu możliwość przemieszczania się po domu górą, to znaczy przeskakiwanie z jednej półki na inną w taki sposób, żeby kot miał możliwość dostępu do każdego miejsca w domu. Każdy zwierzak powinien mieć osobne legowisko, kuwetę, drapak i miskę. Można również skorzystać że środków uspakajających takich jak kocie feromony w formie spreju, czy obroża. Jeżeli zwierzęta przejawiają agresję pod czas wspólnych posiłków, trzeba koniecznie odsunąć miski od siebie i zbliżać bardzo powoli, w ciągu dłuższego czasu. Koniecznie jest nagrodzenie kota, na przykład smakołykiem, kiedy znajduje się on bliżej oponenta niż zwykłe, lub dłużej nie przejawia agresji.  A czasami wystarczy tylko poczekać, aż kot przyzwyczaję się do nowego domownika.  

Najważniejsze to zrozumieć przyczyny agresywnego zachowania kota, gdyż koty bardzo rzadko atakują ludzie bez poważnej przyczyny, bo nie chcą ryzykować ograniczenia do pożywienia.

Autor: Kateryna Albu